Nove energetske oznake u primeni su već neko vreme, pa je red da ih sve detaljno i upoznate.
Početkom marta 2021. godine Evropska Unija uvela je nove oznake za obeležavanje energetske efikasnosti kućnih aparata, koje je primenjuju i u Srbiji.
Ideja iza novih oznaka je podizanje svesti o potrošnji struje, kao i upotreba energetski efikasnijih uređaja u domaćinstvima kako bi se globalna potrošnja smanjila, a kada tome dodate mere za poboljšanje izolacije, nove prozore i vrata, jasno je da je cilj manja potrošnja i smanjenje troškova, korak na putu ka zelenoj Srbiji.
Zbog toga vas sad pitamo da li znate šta tačno znače slova od A do G prilikom kupovine novog televizora, mašine za pranje ili sušenje veša, frižidera, zamrzivača, mašina za pranje posuđa, električnih bojlera i druge kućne i IT elektronike?
Ako uskoro planirate da kupite bilo koji od navedenih uređaja obavezno proverite šta znači tih sedam slova abecede na proizvodima, prema Label 2020 standardu i karakteristikama.
Na postojeću tabelu energetske efikasnosti, sa slovima od A do G, neće se dodavati novi nivoi, koji su određeni kako bi se rezervisao prostor za daljnje inovacije u još efikasnije proizvode.
Najefikasnija A klasa znači da uređaj ima maksimalno smanjenu emisiju ugljen-dioksida i visoku energetsku efikasnost (malu potrošnju resursa tj. struje), dok se kretanjem ka G klasi ta efikasnost smanjuje, a emisija štetnih gasova povećava.
Prema rečima ljudi iz projekta EU za energetsku efikasnost i eko dizajn proizvoda nove oznake će biti obavezne na svim uređajima. Radi se i na unapređenju laboratorija koje će proveravati energetske karakteristike proizvoda, kako bi se utvrdilo da li oznake odgovaraju realnim karakteristikama uređaja i da li je garancija usaglašena sa važećim propisima.
Šta se ukida, šta se uvodi i šta se menja
Nova skala energetske efikasnosti je značajno pojednostavljena i kreće se od najboljeg tamno-zelenog A razreda do najgoreg crvenog G razreda, dok su sadašnje kategorije A+, A++ i A+++ ukinute.
Nove oznake su svoju primenu videle prvo na beloj tehnici i televizorima, dok se od 1. septembra 2021. godine krenulo sa promena oznaka na sijalicama, a trenutno se radi i na ostalim uređajima, pa bi promene oznaka trebalo da budu vidljive na gotovo svim uređajima u ovom trenutku ili najkasnije do kraja 2022. godine.
QR kodovi i objašnjenja oznaka
Pored novih energetskih razreda uvode se i nalepnice sa QR kodom čijim skeniranjem možete saznati više informacija o proizvodu iz zvanične EU baze podataka o energetskim oznakama na proizvodima. U odnosu na stare oznake, osim klase energetske efikasnosti postojaće i sličice za karakteristike uređaja poput zapremine i buke.
U nastavku imate priliku da vidite promene, ali i kompletna objašnjenja novih oznaka sa svim detaljima na nešm jeziku u galeriji slika.
Televizori i druge vrste ekrana
Razlike u odnosu na staru energetsku oznaku (osim novih razreda energetske efikasnosti):
- Potrošnja energije za 1.000 sati rada
- Potrošnja energije tokom načina rada visokog dinamičkog raspona (HDR) za 1.000 sati
- Nema oznake snage (W) i
- Oznaka horizontalnog i vertikalnog broju piksela.
Mašine za pranje posuđa
Razlike u odnosu na staru energetsku oznaku (osim novih razreda energetske efikasnosti):
- Potrošnja energije prikazana u eko programu kroz 100 ciklusa
- Potrošnja vode po ciklusu eko programa
- Dužina pranja tokom eko programa i
- Nivo buke i oznaka razreda nivoa buke.
Mašine za pranje i sušenje veša
Razlike u odnosu na staru energetsku oznaku (osim novih razreda energetske efikasnosti):
- Potrošnja energije prikazana za 100 ciklusa
- Kapacitet je prikazan za “Eco 40-60” program
- Potrošnja vode prikazana po jednom ciklusu pranja
- Nivo buke samo u segmentu centrifuge (ne i pranja), ali sa dodatnom informacijom o razredu nivoa buke i
- Trajanje “Eco 40-60” programa.
Frižideri i zamrzivači
Razlike u odnosu na staru energetsku oznaku (osim novih razreda energetske efikasnosti):
- Drugačiji piktogram za hladne i odeljke u kojima ne dolazi do smrzavanja i
- Drugačiji piktogram za nivo buke i dodatna oznaka razreda nivoa buke.
Istraživanje koje je sprovedeno početkom 2021. godine za potrebe projekta pokazalo je da skoro 70% građana Srbije smatra da njihov lični angažman ima mali uticaj na energetsku efikasnost, dok jedna četvrtina misli suprotno.
Projekat se sprovodi zarad unapređenja energetske efikasnosti i manjeg zagađenja u našoj zemlji koja zaostaje za članicama EU u velikoj meri. Potrošnja struje u Srbiji je čak četiri do pet puta veća nego u zemljama EU, a dva do tri puta veća nego kod susednih zemalja koje su u EU.
Da li i vi pratite ove oznake prilikom kupovine novih kućnih aparata?
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.