Popularnost kopanja kriptovaluta u Kini je ponovo naglo porasla zbog niske cene struje i velike isplativosti, a sa njima i velika potrošnja i zagađenje okoline.
Sa velikim porastom kripto-rudara u Kini, potrošnja struje je značajno porasla i ozbiljno se približava potrošnji koju ostvaruju Italija i Saudijska Arabija zajedno, koje su 13. i 11. na svetu po potrošnji struje. Kako su idealne lokacije za rudarenje kriptovaluta one sa jeftinom strujom, nije ni čudo što je porast ovog biznisa u Kini dostigao nezapamćene razmere.
Rudari se uglavnom odlučuju za oblasti koje struju dobijaju iz termoelektrana koje sagorevaju ugalj, pa ne samo da vidimo porast u potrošnji, već i porast u zagađenju okoline. Prema istraživanju sprovedenom prošle godine, čak 75 odsto svih bitcoin rudara je locirano upravo u ovim oblastima Kine.
Sa porastom popularnosti kriptovaluta očekuje se da će ukupna potrošnja struje za kopanje bitcoina u 2024. godini biti 297 Twh, što će bitcoin smestiti na 12 mesto tabele zemalja sa najvećom potrošnjom struje na svetu. Paralelno će i štetna emisija ugljenika potrebna za bitcoin rudare te iste godine iznositi 130,5 metričkih tona, što je više od ukupne emisije svih štetnih gasova Češke i Katara 2016. godine.
75 odsto svih bitcoin rudara je locirano upravo u oblastima Kine sa jeftinom strujom
U svetlu ovih događaja Kina je najavila smanjivanje rudarenja bitcoina i drugih kriptovaluta, kako bi se smanjila potrošnja i emisija štetnih gasova u regionu. Takođe, i Unutrašnja Mongolija je najavila planove koji sprečavaju rudarenje kriptovaluta na teritoriji ovog regiona, kao i otvaranje novih rudnika. Između ostalog, ovo ne ide na ruku Kini, koja je obećala potpuni prelazak na čiste i obnovljive izvore energije do 2060. godine.
Ne treba zaboraviti ni da se u Kini nalaze neki od najvećih i najpopularnijih rudnika bitcoin kriptovaluta, pa da su oni bili prvi na udaru. Tako je čuveni Bitmain najavio da će pomeriti svu svoju mašineriju u oblasti koje se oslanjaju na korišćenje obnovljive energije. Sve veći pritisci uslovili su prelazak velikih kripto-rudara na obnovljive izvore energije, pa je studija Kejmbridž univerziteta prošle godine pokazala porast rudara koji koriste obnovbljive izvore energije, sa 60 odsto iz 2018. na čak 75 odsto u 2020.
Da li rudarite kriptovalute i da li mislite da je to isplativo u Srbiji?
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.