Najveća prepreka pred najpopularnijom kriptovalutom!
Potez Ilona Maska da poništi odluku o prihvatanju Bitcoin kriptovalute kao sredstvo plaćanja za električna vozila kompanije Tesla je mnoge iznenadila.
Pojedini investitori Tesla kompanije, zajedno sa ekolozima, su bili veoma kritični zbog načina na koji se Bitcoin rudari, odnosno kolika je potrošnja elektriciteta i fosilnih goriva potrebna za tako nešto.
Mask je podržao njihovu zabrinutost, pogotovo zbog toga što se upotrebljava ugalj, koji ima najgore emisije od bilo kog goriva. Od odluke kompanije Tesla, Bitcoin je zabeležio veliki pad od 9%, u trenutku pisanja ovog teksta njegova vrednost je nešto veća od 45.000 dolara. Pa koliko je prljava ova virtuelna valuta?
Gladan energije
Za razliku od tradicionalnih valuta, Bitcoin je digitalan i nije napravljen od papira, plastike ili metala. Bitcoin je virtuelan, ali zahteva snagu, pošto je napravljen uz pomoć računara visokih performansi širom sveta. Trenutno, za majnovanje Bitcoin-a je potrebna ista godišnja energija koja se potrošila u Holandiji 2019. godine, ističu podaci Univerziteta Kembridž i Internacionalne agencije za energiju.
Gonna tell my kids these were Bitcoin mining plantspic.twitter.com/Hv1x9Wp5CO
— litquidity (@litcapital)May 13, 2021
Zagovornici za kriptovalute ističu da postojeći finansijski sistemi sa milionima zaposlenih radnika i računarima u klimatizovanim kancelarijama takođe koriste velike količine energije.
Povezanost sa ugljem
Najveća kriptovaluta na svetu je postala veoma popularna i prihvaćena od strane brojnih kompanija i finansijskih firmi. Veća potražnja dovodi do veće cene, što dovodi i do toga da sve više "rudara" pokušava da što pre izrudari ovaj novčić, koristeći moćne računare kojima je potrebno više energije.
Bitcoin je napravljen kada računari visokih performansi i druge mašine reše kompleksnu matematičku puzlu, koja je veoma intenzivan proces koji zahteva potrošnju energije i korišćenje fosilnih goriva, pre svega uglja koji je "najprljaviji".
Zeleni Bitcoin
Proizvodnja Bitcoin-a navodno generiše između 22 i 22,9 miliona metričkih tona emisije ugljen-dioksida godišnje. Postoje pokušajevi u kripto industriji da se umanji šteta od rudarenja, a ulazak velikih korporacija na tržište kriptovaluta može da pojača podsticaj da se napravi "zeleni Bitcoin" koristeći obnovljivu energiju.
Pojedini stručnjaci za održivost ističu da kompanije mogu da kupe kredite za ugljenik kako bi kompenzovale potrošnju istih. Blockchain analitičke kompanije napominju da je u teoriji moguće pronaći izvor Bitcoin-a, što povećava mogućnost da se za zeleni Bitcoin naplati premija. Regulacije o klimatskim promenama od strane država širom sveta isto tako mogu pomoći.
Alternativna energija
Projekti od Kanade pa do Siberije teže ka tome da odviknu rudarenje Bitcoin-a od upotrebe fosilnih goriva, dobar korak ka smanjivanju karbonskog otiska je upotreba hidroenergije, što će učiniti kriptovalutu privlačnijom za investitore. Pojedini projekti planiraju da ponovo iskoriste toplinu koja nastaje prilikom rudarenja i za agrikulturu, grejanje i ostale potrebe, dok drugi koriste energiju generisanu sagorevanjem, nusproizvod iz vađenja nafte, za rudarenje kriptovaluta.
Kriza u Kini
Dominacija kineskih rudara i nedostatak motivacije da se prebace sa jeftinih fosilnih goriva na skuplju obnovljivu energiju, znači da postoje "brze popravke" za rešavanje problema emitovanja gasova zbog Bitcoin-a, ističu akademski stručnjaci i pojedini igrači ove industrije, ističe Reuters. Kineski rudari zauzimaju oko 70% proizvodnje, ističu podaci Univerziteta Kembridž. Tokom letnjih kišnih meseci koriste obnovljivu energiju, najviše hidroenergiju, ali primarno koriste ugalj u ostalim delovima godine.
China leads in Bitcoin mining by a large margin.
— Thomson Reuters Foundation News (@TRF_Stories)May 13, 2021
While some provinces like Sichuan and Yunnan use the surplus hydro power, mining in Inner Mongolia and Xinjiang uses some of the surplus of coal production there ⚡️.
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.