TESLA VIŠE NE PRIMA BITCOIN ZA KUPOVINU VOZILA: Ekološka šteta koju prave rudari je prevelika | Smartlife RS

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

TESLA VIŠE NE PRIMA BITCOIN ZA KUPOVINU VOZILA: Ekološka šteta koju prave rudari je prevelika

Nije prošlo ni 50 dana od kada je Ilon Mask izjavio da će njegova kompanija početi da prima Bitcoin za kupovinu električnih vozila, a odluka je već preinačena pod izgovorom da kopanje Bitcoin kriptovalute ima štetan uticaj po okolinu.

  Izvor: SmartLife / Tesla

Najbogatiji čovek na svetu, inače poznat po svojim afinitetima prema decentralizovanim kriptovalutama, objavio je 24. marta da će Tesla Motors primati Bitcoin kao sredstvo plaćanja, za kupovinu električnih automobila. Ne mnogo pre toga Tesla Motors je kupila Bitcoin novčiće u vrednosti od 1,5 milijardi dolara, najavivši da ozbiljno računa na Bitcoin kao buduće sredstvo plaćanja.

Predstavljena je i platforma za plaćanje, a Mask je izjavio da će eventualni povraćaj novca nezadovoljnim mušterijama moći da se obavi bilo u dolarima, bilo u Bitcoin novčićima. Kreiran je ekosistem koji podržava Bitcoin kao sredstvo plaćanja, što je veliki iskorak napred kada su kriptovalute u pitanju.

"Prljavi" Bitcoin

U jutrašnjem tvitu Ilon Mask je izjavio da se obustavlja Bitcoin kao zvanično sredstvo plaćanja kada je Tesla Motors u pitanju. Mask kao razlog navodi da se za kopanje Bitcoin kriptovalute i transakcije i dalje koristi velika količina fosilnih goriva, posebno uglja, jer se 75% Bitcoin rudara nalazi u ruralnim oblastima Kine u kojima se jeftina struja dobija iz termoelektrana.

Možda će vas zanimati

Mask dalje navodi da su kriptovalute dobre na mnogo nivoa i da imaju obećavajuću budućnost, ali da ona ne sme da se razvija na štetu životne sredine. Takođe, Tesla neće da prodaje akumulirane Bitcoin novčiće i planiraju da ih koriste za transakcije čim rudarenje pređe na obnovljive izvore energije, kao i da gledaju druge kriptovalute koje koriste manje od 1% energije potrebne za Bitcoin transakcije.

Godišnja potrošnja struje potrebne za rudarenje Bitcoin kriptovalute jednaka je godišnjoj potrošnji struje čitave Holandije, a većina te struje dolazi iz termoelektrana. Ovaj problem nije lako rešiv, pre svega jer se većina farmi za rudarenje nalazi u Kini, a i sama premisa Bitcoin blokčejna je da je on energetski neefikasan.

Da li Mask planira da se prebaci na Dogecoin, koji već toliko dugo favorizuje, ili će nešto treće u glavi ovog milijardera za sada je nepoznanica, ali ne sumnjamo da ćemo uskoro da saznamo, ako ne preko Tesla sajta, onda preko tvitera.

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.

Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.

Pročitajte i ovo:

Najnovije

Uređaji

Testovi

…

Komentari 3

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

SL

Tesla automobili su daleko od ekoloških

Haha

Probajte da gledate na bitkoin kao na novac u banci i ide leto pa treba malo novaca za more to se podigne, i onda masa ljudi to podigne na brzinu, a Mask je ovo možda rekao samo da bi mu smanjio cenu da može više da kupi, neće on tako lako otići

Leo

To što Elon Musk piše može samo na dogecoin da utiče ali ne i na bitkoin, ima mnogo mnogo investotora u bitkoin tako da on sam tu ništa veliko ne doprinosi, nit njegovo ulaganje nit njegovi twitovi, nije on jedini ušao u bitkoin sa preko milijardu dolara