Ne, nisu samo štetne Facebook aplikacije, nego i mnoge druge za koje ne biste to rekli. Idealno je vreme da izbrišete sporne aplikacije i oslobodite memoriju vašeg uređaja!
Kada kupite potpuno nov pametni telefon, prvih nekoliko meseci ste najverovatnije zadovoljni koliko baterija tog uređaja može da potraje, iako ga poprilično koristite.
Posle određenog vremena, ako telefon preopteretite nepotrebnim i lošim aplikacijama učinak baterije počinje da opada i autonomija uređaja daleko je od propisane.
Kao što smo napomenuli malopre, mnogo toga zavisi od instaliranih aplikacija, jer pojedine rade i u pozadini, odnosno kada su isključene, a da toga korisnik nije ni svestan. Iako smo već pisali o aplikacijama koje najviše štete bateriji, pCloud servis se dotakao ove teme na drugačiji način, pa su sproveli istaživanje koje to aplikacije, od 100 najpopularnijih, najviše štete pametnim telefonima.
Ovo istraživanje rađeno je za SAD i severnoamerički kontinent, ali daje dobru sliku o tome koje to aplikacije dostupne i kod nas najviše opterećuju bateriju i kasnije i memoriju. Neke od aplikacija kakve su Verizon ili Uber čak i nisu dostupne kod nas, ali je veći deo aplikacija sa liste moguće koristiti i u Srbiji i regionu ili makar Evropi. Svakako smatramo da je ova lista dobra referenca za budućnost, kad bi neke od ovih aplikacija mogle postati dostupne i nama.
Iako su popularne društvene mreže uveliko kandidati za listu, postoje i one aplikacije koje nemaju takvu popularnost zbog čega mnogi ne bi ni posumnjali da sa njima nešto nije u redu. Da bi napravili ovakvu listu, iz pCloud-a su napravili tri kategorije po kojim bi potom ocenjivali te aplikacije. Gledali su da li aplikacija koristi funkcije telefona (dozvole) kao što su kamera ili lokacija, da li aplikacija poseduje dark mode (tamni režim) i koliko baterije te aplikacije koriste.
Najzahtevnije aplikacije
Aplikacije kao što je Fitbit našla se na samom vrhu liste. Ova i kod nas dostupna aplikacija za sportske nosive pametne uređaje koristi 14 od 16 dostupnih dozvola (kamera, memorija, lokacija...) koje rade čak i u pozadini uređaja, uključujući i četiri najzahtevnije, kameru, lokaciju, mikrofon i Wi-Fi konekciju.
Sa skorom od čak 92,31%, ujedno je najviše zahtevna na ovom testiranju.
Društvene mreže dominiraju listom
Od aplikacija koje najviše troše bateriju vašeg uređaja, čak šest su društvene mreže.
U proseku, Facebook, Instagram, Snapchat, YouTube, WhatsApp i Linkedin koriste 11 dozvola kao što su Wi-Fi, slike, lokacija i mikrofon. Sve te aplikacije rade u "pozadini", što zahteva i više snage, a to dovodi do veće potrošnje baterije. Od ovih šest društvenih mreža, samo tri poseduju tamni režim koji može da sačuva i do 30% baterije. Od drugih društvenih mreža Twitter poseduje dark mode, zbog čega se nije našao u top 20.
Online viđanje nikad nije bilo ovako teško
Ovo istraživanje je pokazalo da aplikacije za upoznavanje kao što je Tinder crpi bateriju telefona, baš kao vaše emocije i energiju. Šalu na stranu, upravo takve aplikacije čine 15% ove liste, a u proseku 11 dozvola radi u pozadini uređaja. Sve tri aplikacije nemaju dark mode, zbog čega je potrebno više energije kako bi radile, što znači da se baterija brže prazni.
U našoj galeriji pogledajte koje su to aplikacije koje najviše štete telefonu ili kako ih je pCloud nazvao "tajanstvene ubice telefona", kao i šta te aplikacije koriste od dozvola, poprilično će vas iznenaditi lista.
Aplikacije koje zauzimaju najviše memorije
Prosečan telefon poseduje 64 gigabajta interne memorije, dok operativni sistem zauzima oko 10 gigabajta. Oni su izračunali koja od ovih 100 aplikacija najviše zauzima prostora. Njihovo istraživanje je pokazalo da aplikacije za transport ili putovanja najviše zauzimaju prostora, kako prve tri aplikacije nisu popularne u našem regionu, nećemo nešto više pisati o njima. United Airlines zauzima 437 megabajta, 325 MB Lyft, Uber 299 MB.
Facebook je zauzeo peto mesto sa oko 250 MB, dok iz pCloud ističu da Microsoft Teams zauzima najviše memorije kada su u pitanju aplikacije za sastanke/konferencije, čak 232 megabajta, što je mnogo više u odnosu na 82 MB koliko zauzima Zoom. Skype zauzima 111 MB. U istoj galeriji pogledajte i listu aplikacija koje zauzimaju najviše memorije.
Da li ste našli aplikacije koje koristite na ovim listama?
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.