WhatsApp, Messenger i TikTok najgori.
Kad je u pitanju privatnost podataka mislili smo da je sve što smo pričali i pisali badava i da korisnici jednostavno ne mare za nešto tako važno.
Ipak, onda je došao Apple sa svojom AAT opcijom i obradovao nas, jer čak 88% globalnih korisnika iOS 14.5 sistema ne želi da ih aplikacije prate!
U skladu s tim napravljena je nova lista omiljenih aplikacija za dopisivanje i jasno je u okviru nje nabrojano šta svaka od njih prati, koja koristi enkripciju i poređane su od najbolje, do najgore po privatnost korisnika.
Ove aplikacije testirane su na iOS platformi, ali se ista pravila primenjuju i na Android, samo što sad Anti-Apps Tracking iPhone korisnicima vrlo jasno i egzaktno objavio šta aplikacija prikuplja i dao im mogućnost da kažu aplikaciji da ne žele da se njihovi podaci prikupljaju.
U nastavku su aplikacije poređane po privatnosti tj. po poštovanju privatnosti korisnika, od najbolje do najgore, a naglašavamo da samo WhatsApp i Signal imaju odmah aktiviranu enkripciju s kraja na kraj, kao i Viber aplikacija, koju smo objavili na kraju, kao izuzetak.
Najbezbednije aplikacije za dopisivanje:
U galeriji slika koja sledi pronaći ćete šta tačno od podat.aka zahteva svaka od ovih aplikacija sa liste da prati na korisnikovom uređaju. Napominjemo da aplikacije prate korisnike i unutar svog sistema tj. date aplikacije, ali i izvan nje tj. kroz operativni sistem uređaja.
Kako da isključite dozvole aplikacijama pročitajte u našem posebnom tekstu!
Gde je Viber?
S obzirom na to da je ispitivanje radio sajt PhoneArena moguće je da Viber u njihovoj oblasti nije toliko popularan, pa nije uzet u obzir.
Bez obzira na to koji je pravi odgovor na ovo pitanje Viber je jedna od aplikacija koja najviše ceni privatnost svojih korisnika i koja je u celoj WhatsApp frci spajanja podataka s Facebook kompanijom, pored aplikacija Telegram i Signal, profitirala najviše.
Viber ne traži nikakve posebne dozvole za pristup funkcijama uređaja, kao druge aplikacije. Recimo - niste u obavezi da delite telefonski imenik ili pristup memoriji telefona sa Viber aplikacijom, ali i dalje ćete normalno moći da je upotrebljavate. To sa drugim aplikacijama nije slučaj. Na našem uređaju bilo je aktivno sedam dozvola, koje smo svesno dali - mikrofon (za pozive), video (za video pozive), kontakti (za sinhronizaciju kontakata), memorija (za deljenje slika, videa i datoteka), kamera (za deljenje slika i videa), evidencija poziva, telefon i lokacija (za slanje lokacije).
Viber direktor, Đamel Agaoua, je za SMartLife u vezi sa prikupljanjem podataka rekao da aplikacija prikuplja isključivo broj telefona, godište korisnika i deo IP adrese u regionalnom formatu, ne tačnu adresu. “Viber neće prikupiti nijedan od podataka bez egzaktnog pristanka korisnika“, rekao je za SmartLife Đamel Agaoua.
Sudeći prema ovom odgovoru, Viber je odmah iza aplikacije Signal, koja prikuplja samo informacije o telefonu korisnika.
Bilo koju od ovih opcija korisnik uvek može da isključi, a takođe je tu i opcija isključivanja personalizovanih reklama, deljenja podataka i brisanja svih ličnih podataka iz aplikacije u svakom trenutku.
Kojoj aplikaciji za dopisivanje vi najviše verujete?
Anketa
Kojoj aplikaciji za dopisivanje vi najviše verujete?
-
Viber
45.2% (1515)
-
WhatsApp
15.6% (523)
-
Telegram
12.95% (434)
-
Signal
9.55% (320)
-
Messenger
6.65% (223)
-
Nije na listi...
2.92% (98)
-
iMessage
2.09% (70)
-
Skype
1.97% (66)
-
Wickr
1.37% (46)
-
Threema
0.63% (21)
-
Riot
0.48% (16)
-
Wired
0.33% (11)
-
Google Allo
0.26% (9)
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.