U okolini Birmingema, policija Velike Britanije je napravila raciju jednog industrijskog objekta, očekivajući da će naći farmu kanabisa, zbog velike potrošnje struje i toplote. Umesto indijske konoplje pronašli su oko 100 ASIC minera namenjeni kopanju kriptovaluta.
Kada kopate kriptovalute najbitnije je da pored hardvera obezbedite adekvatan, dobro hlađen prostor i jeftinu struju, kako bi sve bilo isplativo. Zbog toga ćete često videti naslove u novinama o korisnicima koji se „povežu“ na neki izvor struje, kako je ne bi plaćali, i na taj način ostvaruju mnogo veći profit.
Policija oblasti Zapadni Midlends u Velikoj Britaniji dobila dojavu da u jednoj industrijskoj zgradi može biti farma kanabisa jer je primećeno da je ljudi svakodnevno redovno posećuju. Policija je napravila pregled oblasti dronom opremljenim infracrvenom kamerom i primetila veliku količinu toplote koja se oslobađa iz pomenute zgrade. Toplota je karakteristična za farme kanabisa jer pomaže da biljke brže rastu.
Umesto kanabisa - ASIC mineri
Međutim, umesto biljaka, policija je u zgradi pronašla oko 100 ASIC minera koji su kopali Bitcoin i druge kriptovalute. Na slikama koje je policija objavila vide se redovi ovih malih računara koji su povezani na struju i Internet, sa odvodima toplote koji vode do velikih ventilatora.
Kopanje kriptovaluta, uključujući i Bitcoin nije nelegalno u Velikoj Britaniji, međutim prema izjavi policije, ova farma je nelegalno bila povezana na izvor struje, štedeći tako hiljade funti. Policija nije uhapsila nikoga, jer nisu zatekli nikoga na farmi, a svi računari su zaplenjeni i istraga je u toku.
Nestabilno tržište kriptovaluta
Cena Bitcoin kriptovalute je naglo pala nakon što je Kina uvela velika ograničenja uključujući i korišćenje kriptovaluta za plaćanje unutar zemlje. Dodajte tome i činjenicu da je Ilon Mask odustao od prodaje Tesla vozila za Bitcoin, jer smatra da rudarenje ove kriptovalute trenutno jako zagađuje okolinu, kao i činjenicu da je Bajdenova administracija na pragu uvođenja zakona koji zahteva da prijavite sve transakcije sa kriptovalutama veće od 10.000 dolara poreskoj upravi. U međuvremenu je i Ethereum fondacija najavila da Ethereum prelazi na 2.0 protokol, koji više ne zahteva kopanje, pa će potrošnja struje potrebna za ovu mrežu biti smanjena za 99,95%.
Potrošnja struje je trenutno najveći problem rudarenja kriptovaluta, zato što je najjeftinija struja u zemljama u kojima se struja dobija iz najprljavijih izvora – termoelektrana. Prema nekim procenama potrošnja struje za kopanje kriptovaluta samo u Kini je pretekla potrošnju koju ostvaruju Italija i Saudijska Arabijazajedno.
Iranska vlada je omogućila i podsticala kopanje kriptovaluta kako bi ostvarila veliki priliv stranog novca u zemlju, ispod američkih sankcija, ali je usled ogromne potrošnje došlo do nestanka struje u velikim gradovima, pa je vlada uvela zabrane dok se energetska mreža ne stabilizuje.
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.