Kineska raketa se "razbila" u povratku na Zemlju: SAD ostaje jedina zemlja sa višekratnim raketama | Smartlife RS

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kineska raketa se "razbila" u povratku na Zemlju: SAD ostaje jedina zemlja sa višekratnim raketama

Autor Ilija Baošić

Kina nije uspela da se pridruži Americi. Raketa Zhuque-3 poletela je bez greške i dostigla orbitu, ali je povratak završila u plamenu.

 LandSpace ZhuQue-3 raketa Izvor: YouTube / The Launch Pad

Prva kineskaraketa za višekratnu upotrebu Zhuque-3 uspešno je lansirana i stigla je u orbitu, ali se njena donja platforma, koja je trebalo da se spusti kako bi bila ponovo upotrebljena, nije uspešno sletela na Zemlju.

Time Sjedinjene Američke Države ostaju jedina zemlja koja je do sada uspešno vratila nosač rakete orbitalne klase, prenosi portal SCMP.

Raketa, koju je razvila pekinška komercijalna svemirska kompanija LandSpace, poletela je iz Centra za lansiranje satelita Đijućuan u podne.

Nakon dostizanja niske Zemljine orbite, deo potreban za prvu fazu, koji obezbeđuje početno podizanje, izgleda da se zapalio u vazduhu pre povratka na Zemlju.

ZhuQue-3 neuspešni test sletanja na zemlju
Izvor: YouTube / The Launch Pad

Kina ulaže značajne napore u razvoj tehnologije višekratnih raketa, kojom trenutno dominiraju SAD, navodi portal.

SpaceX je pionir ove tehnologije, dok je u novembru raketa Nju Glen kompanije Blue Origin postala druga raketa u svetu koja je uspešno izvela sletanje posle orbitalne misije.

Prema navodima LandSpace-a, Zhuque-3 je visoka 66 metara, široka 4,5 metara i ima platformu za prvu fazu sa devet motora Tianve-12A.

Konstrukcija od nerđajućeg čelika, koja koristi tečni metan i tečni kiseonik, projektovana je za najmanje 20 ponovnih upotreba.

U režimu višekratne upotrebe raketa može da ponese 18 tona tereta, uključujući satelite mase do jedne tone.

Raketa Zhuque-3 je ranije ove godine završila probe punjenja gorivom i test paljenja motora, ali je njeno lansiranje više puta odlagano, uključujući i posle incidenta sa svemirskim otpadom koji je pogodio opremu misije Šendžou-20 i izazvao hitan povratak posade.

Razlozi poslednjeg odlaganja u novembru nisu objavljeni.

Izvor: N1info

Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.

Možda će vas zanimati

Tagovi

Najnovije

Uređaji

Testovi

…

Komentari 3

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

crni

Te kompanije nisu američke, već privatne, tako da ne vidim razlog da se ponacionaljuju. Liberalni kapital po definiciji nema granice i može da posluje sa registracijom i firmom u bilo kojoj zemlji. Ilon Mesk je burskog porekla iz Južnoafričke Republike, a Bezos je grčkog porekla iz neke latinoameričke zemlje, tako da ne vidim šta je tačno američko u njihovim kompanijama. Radnici su takođe sa svih strana. Oni bi mogli lansiranja da premeste u bilo koju zemlju po potrebi i to ne bi činilo te rakete nacionalnim programom te zemlje. NASA je američka nacionalna agencija i samo njene rakete se mogu smatrati američkim u nacionalnom smislu. Sa druge strane, Rusija je primenila sasvim drugi pristup i više ne šalje velike raketne bustere za vošekratnu upotrebu, čak ni komplikovani Buran, već avion 6te generacije, koji je raketoplan i po definiciji lender. To znači da po zamisli može da se kreće od Zemlje do orbitalna stanice i nazad. Koristi kombinaciju jakoh električnih turbodžetova i jednog gasnog raketnog motora. Ovakva letelica može da nosi teret na orbitalnu stanicu i nuklearne projektile po potrebi. Može da izbacuje satelite i da ispušta čisto kinetočke projektile. Projekat pripada PAK TA.

Dragan

Pa od onoga Maska nisu ni poletjele nekad i ovo je vest da je pala prilikom smetanja Točno čačkati galije ili da prevedem živce pametnih

Борац

Види стварно? А колико се Америчких ракета разбило док нису успели без последица да се спусте?