GREŠKE ZBOG KOJIH TELEFONI NE RADE DOBRO: Nismo ni svesni da nam škode, a lako ih je izbeći | Smartlife RS

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

GREŠKE ZBOG KOJIH TELEFONI NE RADE DOBRO: Nismo ni svesni da nam škode, a lako ih je izbeći

Autor Marko Čavić

Vodite računa o ovih nekoliko vrlo važnih stvari i telefon će vam raditi i bolje i duže.

 Pametni telefoni Pokrivalica Pokrivalice Izvor: YouTube / Marques Brownlee

Pametni telefoni nikad kao sad nisu bili sastavni deo naših života - koristimo ih kod kuće, potrebni su nam za posao, često ih nosimo sa sobom kada treniramo, gledamo na njima serije i filmove, igramo igre i koristimo ih na svim mestima u svako vreme.

Jasno je da su telefoni postali toliko važni da nam je nezamislivo da jedan dan provedemo bez njih, hteli mi to da priznamo ili ne.

Možda će vas zanimati

Ipak, istina je da nesvesno nekad uopšte ne vodimo računa o svojim telefonima, iako nam oni pomažu svakodnevno. “Često znam da uporedim telefone sa patikama“, rekao je naš kolega Miloš pripremajući ovu temu. “Kada kupite nove patike, na početku uvek vodite računa o njima, trudite se da vam što duže traju zbog čega ih čistite više nego što bi to inače radili i obično ih skidate rukama. Po mom mišljenju, nove patike prestaju da budu nove jednom kada zgazite petu, a sve kako biste ih izuli. Tada se gubi osećaj novog i prestajete da vodite računa o njima kao što ste to nekada radili“, zaključio je on.

Da li je to kada ga prvi put bacite kako bi dodali vaš uređaj nekom ili je to onaj trenutak kada skinete zaštitnu foliju? Napišite nam vaše predloge, jedva čekamo da ih pročitamo!

Čim smo napravili ovakav uvod znate da sledi logična poruka - veoma je važno voditi računa o pametnom telefonu, kako pandemija koronavirusa i dalje vlada, potrebno je da ga što redovnije čistite, ali isto tako ne treba zapostaviti ni softversku “higijenu“, zbog čega ćemo vam dati praktična uputstva kako očistiti telefon.

U nastavku teksta istaći ćemo nekoliko grešaka koje ponavljamo, a koje mogu dovesti do potencijalnog kvara ili problema.

Ne propuštajte ažuriranje softvera

Jedna od najvažnijih stvari kad je u pitanju zaštita mobilnog telefona jeste da posedujete poslednju dostupnu verziju operativnog sistema (OS).

Ažuriranje je osmišljeno da reši sve uočene i potencijalne probleme i da ispravi softverske "rupe", koje su pređašnje verzije imale, a da ne govorimo o tome da dobijate nove i poboljšane opcije. Iako nema garancije da se vaš telefon neće zaraziti nekim aktuelnim virusom ili malware-om nakon poslednje verzije OS-a, telefon je svakako podložniji propustima ukoliko radi na starijem sistemu.

Srećom, Android uređaji se uglavnom automatski ažuriraju, ali bi isto tako valjalo proveriti da kojim slučajem nemate novu verziju operativnog sistema, koji čeka da je instalirate, ako je telefon tako podešen da radi. U zavisnosti od modela, putanja do provere verzije operativnog sistema može da se razlikuje, ali u suštini se ona nalazi u Podešavanjima (Settings), pa na dnu same liste ćete naići na System and updates ili Software update. Tu možete pogledati da li imate poslednji, to jest najnoviji operativni sistem, Google zakrpe i druga ažuriranja, koja zavise od proizvođača do proizvođača.

Ažuriranje aplikacija

Isto kao što je slučaj za softver tj. operativni sistem i zastarele aplikacije mogu da dovedu do sigurnosnih i drugih propusta, zbog čega je potrebno da imate poslednje verzije svih instaliranih aplikacija na telefonu.

Najlakše je vaše aplikacije proveriti u Google Play prodavnici aplikacija ukoliko koristite Android telefon. Ali, da ažurirate aplikacije znate i sami, zar ne?!

Ne bismo vas više zadržavali na ovoj tački… Ali, ako planirate da omogućite automatsko ažuriranje aplikacija pre svega ne zaboravite da im to omogućite isključivo preko Wi-Fi veze, ne i putem mobilnih podataka!

Pogrešan način punjenja telefona

Nemojte dozvoliti da se telefon isključi zbog prazne baterije. Nemojte telefon puniti do kraja, ali nemojte ga ni ostavljati na punjaču celu noć, posebno ne ispod jastuka. Sve su ovo teme, koje zanimaju mnoge korisnike telefona i one o kojima se toliko raspravlja da su neke postale čak i urbane legende - neki još formiraju bateriju nakon kupovine, jer misle da nove baterije, kao i stare imaju efekat pamćenja. O takvim urbanim legendama mislimo…

Ipak, nebrojeno puta smo govorili o svim ovim i mnogim drugim temama punjenja telefona, zbog čega ćemo biti veoma kratki sad, ali ćemo vam ostaviti link da vas podsetimo šta kažu stručnjaci kompanija Huawei, Samsung i Apple po tom pitanju.

A oni najbolje znaju, zar ne?!

Zaštitne maske i "sunčanje" telefona

Dobra maska štiti, ali i produžava životni vek vašeg telefona. Ukoliko koristite plastične najobičnije maske i u isto vreme punite telefon, vaš uređaj će se veoma brzo zagrejati, a svako povećanje toplote dovodi do degradacije baterije ili može da dovede do nekog drugog oštećenja. Isto tako je veoma važno čistiti telefon, ali i samu zaštitnu masku, jer prljavština, koju maska skuplja često zna da završi u ulazima telefona.

Iako neki od ovih saveta deluju banalno - pogledajte ovaj video pa ćete shvatiti do čega nepažnja sve dovede!

Možda će vas zanimati

Jedna od najgorih grešaka koju možemo da napravimo jeste da ostavimo telefon na direktnom suncu u automobilu. Ako je u kolima vruće do te mere da ne možete da uhvatite volan kad sednete u automobil, izlišno je govoriti o tome kako tako nešto može da našteti vašem telefonu, posebno njegovom ekranu i bateriji.

S druge strane, kao što vašem telefonu i ostalim uređajima smeta izloženost vrućini, njima isto tako smeta i hladnoća, pa telefon koristite što manje na otvorenom kad je jako hladno. U tim trenucima ekran radi sporije tj. sporiji mu je odziv na komande, a mogu se desiti i drugi problemi.

Stalno uključeni Wi-Fi, Bluetooth, GPS...

Hajde da zanemarimo činjenicu da sve ove opcije crpe bateriju dok rade u pozadini, ali su one i, ma koliko korisne bile, prečice do mogućnosti da vam telefon neko zloupotrebi na različite i dosad toliko puta dokazane načine u praksi.

Obavezno isključite opciju da se Wi-Fi telefona automatski povezuje na prve slobodne i nepoznate mreže, a obratite pažnju da vam i Bluetooth nije stalno uključen, pošto je hakerima dovoljan radijus od 10 metara da pristupe vašim ličnim informacijama.

Kada vam nije potrebna, isključite i GPS lokaciju, aplikacije ne moraju da znaju kuda se sve krećete. Ako mislite da je ovo još jedan "tralala" savet - pogledajte koje to Wi-Fi besplatne mreže mogu biti štetne!

Instaliranje aplikacija i davanje dozvola

Ukoliko vidite u Play Store prodavnici aplikacije koje će vas sigurno zaštiti ili koje će produžiti trajanje baterije tj. autonomiju vašeg telefona, znajte da upravo one u većini slučajeva rade suprotno od onoga što tvrde. Google i Android nude korisnicima dobru zaštitu već ugrađenu u sam telefon tj. softver, pa nema potrebe da nešto dodatno instalirate. Ako već imate želju za dodatnom zaštitom, uradite istraživanje, te od proverene kompanije, koju ste potvrdili iz više izvora, preuzmite zaštitnu aplikaciju.

Pored toga što vodite računa koje aplikacije koristite, morate da obratite pažnju i na to šta ste dozvolili toj aplikaciji da koristi na vašem telefonu.

Korisnici veoma retko čitaju uslove korišćenje (realno, ko ima vremena za tako nešto), a mnogi se neprijatno iznenade kad shvate šta popularne aplikacije uzimaju sve od njih. Zbog bezbednosnih razloga je potrebno da vidite šta aplikacije koriste vašom dozvolom, pa ako procenite da imaju previše ovlašćenja, iste možete da im oduzmete.

Ako se kojim slučajem sad pitate kako to da uradite, naravno da smo već pisali i o tome kako da isključite dozvole svakoj aplikaciji.

Tu je i galerija ispred ovog pasusa, kao i uvek, ne ustručavajte se da virnete u ju ;)

I još jedna stvar za kraj...

S vremena na vreme restartujte vaš telefon!

Mnogi korisnici ostavljaju svoj uređaj uključenim zaista dugo, a ponovnim pokretanjem telefona pokreću se i svi programi ispočetka. Verujemo da ćete primetiti razliku u brzini i performansama.

Svakako postoji još saveta tj. grešaka koje su česte među korisnicima telefona, gotovo je izvesno da ćemo o njima pisati u budućnosti, baš kao što ćemo se prisećati starih.

Da li ste pronašli neke svoje greške u ovom tekstu?

Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.

Možda će vas zanimati

Najnovije

Uređaji

Testovi

…

Komentari 7

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

beogradska seljačina

Zna li se javno kako prebaciti Viber i Whatsapp poruke i kontakte sa iOS na Android?

Munđa

Hoće to ali malo sutra. Sa svakim ažuriranjem softvera telefon radi sve gore i sporije iako redovno čistim keš i ne instaliram mesecima ništa novo. Imam samo par osnovnih aplikacija sa kojima je ranije telefon radio normalno. Jasno je odavno da proizvođači namerno to rade da bi smo kupovali stalno nove telefone

Aca

@Munđa Kada tek izadje telefon god i po dana updati stvarno pomazu telefonu da radi bolje ispravljaju greske itd. Posle toga svaki update treba prvo proveriti iz prostog razloga sto se npr androidu svakih god ili 2 povecava potrebna ram memorija za normalno funkcionisanje i grafika. Manje vise srednja klasa telefona ima dovoljno Jake procesore ali ove prve dve stvari najvise uticu na rad telefona l.