EU optužuje Apple za zloupotrebu položaja zbog aplikacije Apple Pay.
Evropska unija optužila je kompaniju Apple za zloupotrebu dominantnog položaja zbog načina na koji upravlja aplikacijom Apple Pay.
Evropska komisija istražuje tehnološku kompaniju povodom Apple Pay usluge još od 2020. godine.
Preliminarni stav komisije je da Apple svesno i tendenciozno ograničava konkurenciju sprečavajući programere aplikacija za mobilne novčanike da pristupe neophodnom hardveru i softveru na svojim uređajima, kako bi samo Apple Pay mogao da se koristi za mobilno plaćanje pomoću sata ili telefona ove kompanije.
Komisija tvrdi da ta praksa "ima isključujući efekat na konkurente i dovodi do manje inovacija i manjeg izbora za potrošače mobilnih novčanika na iPhone uređajima i Apple Watch pametnim statovima".
Ta evropska institucija je saopštila da je poslala izjavu o prigovorima kompaniji Apple zbog njenih opisanih praksi. Ali, ovo je samo jedna od nekoliko istraga koje je pokrenula EU protiv Apple-a.
Regulatori EU takođe istražuju da li je kompanija kršila antimonopolske zakone Unije narušavajući konkurenciju za striming muzike nametanjem nepoštenih pravila za rivalske usluge u svojoj elektronskoj prodavnici i time favorizujući Apple Music, koji je za vrlo kratko vreme napravio neverovatan uspeh na iPhone, iPad i iPod uređajima, a gotovo neprimetan na Android telefonima.
Apple Pay je aplikacija posredstvom koje je omogućeno mobilno plaćanje i digitalni novčanik kompanije Apple, korišćenjem NFC usluge, u koje je moguće dodati aktivne debitne i kreditne kartice zarad plaćanja Apple uređajima (ova usluga vrlo uspešno koristi se i kod nas).
Aplikaciju mogu upotrebljavati korisnici iPhone i Apple Watch uređaja.
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.