KAD NE TREBA PLAĆATI KARTICOM: U 2 slučaja je uvek bolje koristiti keš | Smartlife RS

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

KAD NE TREBA PLAĆATI KARTICOM: U 2 slučaja je uvek bolje koristiti keš

Stručnjak za bezbednost plaćanja objasnio je zašto se u dva slučaja uvek odlučuje za keš, a ne za provlačenja kartice.

  Izvor: MONDO/Stefan Stojanović

Nastavljamo naše priče o elektronskom plaćanju i novinama koje donosi unapređena bankarska tehnologija.

Nakon priče o tome šta da radite kad vam bankomat pojede karticu i koliko morate da čekate na nju, da vam je vrate, donosimo vam priču o tome kad je mudrije izabrati plaćanje kešom, umesto provlačenja kartice.

Možda će vas zanimati

O ovoj temi i uopšteno plaćanju na internetu i bezgotovinskom plaćanju govorio je stručnjak za bezbednost, Vojislav Rodić za TV Prva.

"Nikad se ne bih odrekao gotovine, iako je udeo po broju transakcija ili vrednosti vrlo mali", rekao je Rodić i objasnio gde, i zašto, plaća gotovinom.

"Pre svega, kad dođem u zanatsku ili uslužnu radnju, ili kupujem novine, plaćam gotovinom. Za par stotina dinara nekada u velikom centru obavim transakciju telefonom. Ali transakcija u malim radnjama košta njih, a ne mene. Ako vi u pošti dobijete 20 dinara provizije za održavanje infrastrukture pošte, sve su to troškovi transakcije. A kod zanatlije, on plaća trošak obrade od nekoliko procenata, mnogima je to skupo i zato neki od njih ne primaju kartice, preveliki im je trošak za poslovanje. Ja plaćam isto, biće plaćen PDV, ali će njemu ostati više, ja tu zato namerno plaćam gotovinski", rekao je on.

Kako se sve danas plaća, pogledajte u galeriji:

"I privatnost!

Gotovina je anonimna, a svaka vaša bezgotovinska transakcija ostaje zabeležena, čak i kod kriptovaluta gde svi misle da je sve potpuno anonimno, zapravo nije. Vidimo to na primerima razvijenih zemalja, ali i kod nas, doći će policija do hakera koji je ransomware naplatio u kriptovaluti. I to do njega dolaze klasičnim policijskim metodama, a ne nekim tehnološki naprednim", objasnio je Rodić.

Ukoliko vas zanima kako da koristite biometriju i bezbednije i brže plaćate na internetu - pročitajte naše dosadašnje tekstove na tu temu.

Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.

Možda će vas zanimati

Najnovije

Uređaji

Testovi

…

Komentari 3

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Srbistan

Mi se od pečata i papira nikada nećemo odvojiti. Zato nam ovako i ide.

Lola

Sta cemo kada uvedu digitalizaciju i digitalni novac koji ide na ruku drzavi da kontrolise sve transakcije a ujedno i blokira one za koje smatra da su opasnost po drzavu . mada za drzavu su najveca opasnost korporacije i korumpirani politicari .

Mirko

Ja sam se vratio na plaćenje gotovinom, zapravo pouzećem, stvari koje naručim preko neta. Jednostavno, polovina kurirskih službi u srbiji su obični banditi, a većina sajtova za kupovinu nema opciju da porudžbinu upute na više načina (PTT na primer). Već mi je pun kufer kurira koji te pozovu kada su ispred zgrade, da provere da li si kod kuće. Alo prijatelju, da li ja treba da dežuram u kući nekoliko dana očekujući pošiljku. Poštar, ako te ne zatekne kući, ti ubaci kartonče u sanduče, pa odeš u svoju poštu i podigneš. Jednom sam se jurio sa nekim veselnicima od kurirske službe, da su mi se u Gigatronu izvinjavali, napomenuvši da su u procesu zamene kurirske službe, pa sam se s njima dogovorio da proslede u meni najbliži prodajni objekat i da me obaveste kad stigne da podignem. Zbog svega toga, kad naručujem preko neta, odaberem plaćanje pouzećem (nema isporuke, nema para) pa nek prodavac razmišlja s kakvim banditima sarađuje.