Kina, Švedska, Španija, Rusija - koja će zemlja sledeća zauzdati kriptovalute?
Nakon Kine i Švedske, i regulatorni organi Španije pozvali su nadležne institucije da zavedu red u domenu kriptovaluta, mada ne tako drastično poput pomenutih zemalja na početku.
Vladina agencija za bezbednost tržišta (Comisión Nacional del Mercado de Valores) sa sedištem u Madridu propisala je novo pravilo oglašivačima i kompanijama, koje ograničava reklamiranje usluga vezanih za rudarenje kriptovaluta ili trgovinu.
Sadržaj bilo koje promotivne kampanje koja cilja više od 100.000 potencijalnih korisnika, mora da se dostavi ovom organu na uvid i odobrenje minimum 10 dana pre nego što se pusti u etar.
On takođe mora jasno potencijalnim investitorima da predoči rizik koje nosi kripto poslovanje.
Ni influenseri nisu izuzeti, pa tako svako sa više od 100.000 pratilaca na društvenim mrežama mora da dobije zeleno svetlo CNMV-a kako bi putem svog naloga na bilo koji način promovisao ovaj vid digitalne imovine. Mera je testirana još u novembru, kada je fudbaleru Andresu Inijesti, kad je na Twitter i Instagram ličnim nalozima promovisao kripto-menjačnicu Binance.
Odluka stupa na snagu sredinom februara.
Stop za kriptovalute i u Rusiji
Samo nekoliko dana nakon što su Španski finansijski organi odlučili da zavedu red na tamošnjem tržištu kriptovaluta, sličan potez se, navodno sprema i u Rusiji.
Centralna banka ove države objavila je izveštaj o Bitcoin uticaju i drugih popularnih kriptovaluta, među kojima i Bitcoin Cash i Ethereum, na monetarni i ekonomski sistem zemlje.
Sudeći po iznetim ocenama, digitalni novac ovog tipa nema baš svetlu budućnost na teritoriji jedne od najvećih sila trenutno na svetu.
Bitcoin u ovom trenutku vredi oko 35.300 dolara i pretrpeo je drastičan pad u poslednjih nekoliko dana…
Jelisaveta Danilova, predstavnica Ruske državne banke, na konferenciji za medije je predstavila sadržaj dokumenta koji bi mogao da ustroji kriptovalute, a prema njenim rečima, sistem rudarenja i trgovine kriptovaluta umnogome liči na piramidalnu šemu i često se zloupotrebljava u kriminalne svrhe.
Uz ove, glavne razloge, kripto podriva monetarnu politiku nezavisnih država, jer je novac mahom izuzet iz nacionalne ekonomije. Za tržišta u povoju, kakvo je rusko, rizik po stabilnost daleko je viši. Poguban uticaj po životnu sredinu takođe nije zanemarljiv. Stoga, preporuka ove institucije je potpuna zabrana rudarenja, kao i trgovine.
Plaćanje je kriptovalutama u Rusiji odavno zabranjeno, dok javnim fondovima nije dozvoljeno da u njih investiraju. Sa druge strane, rudarenje se i u ovoj zemlji odvija nesmetano. Rusija je u ovoj disciplini treća zemlja po obimu iskopavanja na svetu, odmah iza SAD-a i Kazahstana.
Za sada još uvek nema naznaka da će i samo posedovanje digitalnog novca biti kažnjivo. Takođe, nove mere ne predviđaju sankcije za vlasnike offshore računa koji bi da njima trguju.
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.