Digitalni menadžer za upravljanje lozinkama – 1Password – najavio je Universal Sign On, koji bi trebalo da olakša upravljanje lozinkama i logovanje.
Lozinka potiče iz vremena pre interneta, a izmislio ju je Fernando Korbato još šezdesetih godina prošlog veka – u to vreme je razvio Compatible Time-Sharing System (CTSS), koji je korisnicima omogućavao da dele neki računar i istovremeno štite svoje privatne fajlove.
Korbato je kasnije tvrdio da su lozinke postale problematične, te je isticao da je sistem koji je kreirao napravljen za neko drugo vreme – doba pre interneta.
Stare lozinke nisu napravljene da se koriste u okviru mreže, što znači da je neophodno da se načini za čuvanje privatnosti promene što pre – i sam tvorac lozinki je do kraja života pozivao na njihovo ukidanje, budući da skoro ni jedno ljudsko biće ne može da upamti sve lozinke koje koristi.
Zbog toga se često koriste iste lozinke za naloge na svim web sajtovima, što je već samo po sebi bezbednosni propust.
Digitalni menadžer za upravljanje lozinkama – 1Password – najavio je Universal Sign On, koji bi trebalo da olakša upravljanje lozinkama i logovanje. Servis malim i velikim kompanijama već nudi usluge koje olakšavaju kontrolu i garantuju sigurnost kada su u pitanju lozinke koje zaposleni koriste. Universal Sign On bi taj proces trebalo da poboljša, a zajedno sa višefaktorskom autentifikacijom.
Nova metoda bi dakle mogla značajno da olakša život na internetu, budući da Universal Sign On radi s jednom lozinkom, a jednu šifru je svakako moguće upamtiti. 1Password u tom procesu koristi SSO (Single sign-on) rešenja – način autentifikacije koji omogućava da se jedna lozinka koristi na različitim nalozima. Ova metoda naravno ne rešava sve bezbednosne probleme, već jedan deo, ali i to je nešto.
1Password redovno nudi nova rešenja, pa je u oktobru 2021. godine na primer predstavio i Psst! (Password Secure Sharing Tool), koji omogućava sigurno razmenjivanje informacija, čak i sa onima koji ne koriste servis. U pitanju je siguran način za deljenje lozinki, preko mejla ili četa, slanjem jedinstvenog linka osobama kojima je lozinka potrebna. Svaki link je dostupan ograničeno vreme (do 30 dana), ali to može da se menja tako da odgovara potrebama korisnika.
Lozinke su odgovorne za mnoge skandale – neka bogatstva u kriptovalutama su na primer zaključana zato što je neko zaboravio šifru. Danas imamo i druga bezbednosna rešenja, poput sigurnosnih ključeva, pa bi lozinke uskoro mogle da postanu stvar prošlosti. Dok se to ne dogodi, ipak moramo da ih pamtimo, čuvamo i vodimo računa da ne dođu u pogrešne ruke.
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.