Obične bazne stanice očigledno neće biti dovoljne da pokriju sve 5G korisnike, pa će novu mrežu emitovati i svakodnevni objekti.
Zbog ograničenja koja 5G mreža ima u odnosu na 4G mrežu (širenje signala) i zbog izuzetne potražnje korisnika za novim tipom komunikacije Velika Britanija i druge zemlje pribeći će vrlo zanimljivom rešenju.
Autobuska stajališta, nosači sigurnosnih kamera, semafori i ulična i gradska rasveta postaće predajnici 5G mreže za okolno stanovništvo.
S obzirom na to da se 5G bazne stanice ne montiraju na 4G i da je prenos tj. odašiljanje signala drugačije, mobilni operatori moraju da pribegnu rešenjima koja nisu skupa i ne zahtevaju previše infrastrukturnih promena.
Zbog visokih troškova instalacije nove mreže u rešavanje problema se uključuju i državni organi, koji pokušavaju da pomognu operatorima da bi korisnici na kraju imali koristi.
Instalacija 5G mreže u ruralnim sredinama i onim slabije pokrivenim signalom protiče čak i lakše i jeftinije, jer su gradske sredine zatrpane repetitorima, prava na iznajmljivanje prostora su drastično skuplja, a bilo kakva promena infrastrukture ili rada objektima zahteva veliki broj dozvola i plaćanje taksi, koje još više podižu cenu instalacije.
Koristeći postojeća 5G rešenja, vlada Velike Britanije i kompanija Ericsson pokušaće da reše ove probleme i pojednostave i pojeftine proces uvođenja 5G mreže kroz ugradnju baznih stanica u svakodnevne gradske objekte i saobraćajnice.
Vlada Velike Britanije i Ericsson su čak raspisali i konkurs sa nagradnim fondom za tehničke ideje i implementaciju 5G radio opreme u okviru gradske infrastrukture.
Na ranijim Mobile World Congress sajmovima imali smo priliku da zaista vidimo Ericsson rešenja za 5G bazne stanice u banderama, uličnoj rasveti, baš i kroz autobuska stajališta, a 5G opremu videli smo montiranu čak i šahtovima i žardinjerama ili klupama.
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.