Najnovije brojke pred dolazak Android 13 operativnog sistema i dalje rade protiv kompanije Google.
Google sa partnerima i pored napora koje konstantno ulažu, ne uspeva da poboljša sliku ažuriranja Android telefona na nove verzije operativnog sistema.
Godinu dana nakon lansiranja Android 12 ima manje od 14% aktivnih korisnika, dok Android 11, koji će u septembru imati pune dve godine i dalje nema ni trećinu baze aktivnih korisnika - naprotiv, ima ih manje, tek oko 27%.
Zajednički, Android 11 i Android 12 imaju tek oko 40% aktivnih korisnika, što je poražavajuća činjenica najblaže rečeno, posebno kad se u vidu ima to da je Apple isporučio iOS 15 u nekom od konačnih izdanja na više od 90% aktivnih iPhone telefona.
Da stvar bude gora po Google i sve proizvođače Android uređaja, Android 12 je manje popularan od Android 11, Android 10 i Android 9 operativnih sistema, dok je nekako uspeo da pretekne četiri i više godina star Android Oreo operativni sistem (takođe, Lollipop, KitKat, Marshmallow i Jelly Bean se drže i dalje vrlo dobro, na tri do pet procenata aktivnog tržišta, što je dodatna glavobolja za sam Android sistem).
Problem ne uspevaju da reše ni ogromni napori Samsung kompanije i HMD Global-a tj. vlasnika Nokia telefona, koji najbrže i isporučuju novi OS najvećem broju uređaja. Tu je Xiaomi, naravno, ali i kod njih sve veći broj aktivnih uređaja uzima danak. Takođe, američke sankcije sprečavaju i kompaniju Huawei da koristi najnoviji OS, pa čak i danas Huawei predstavlja telefone tek sa Android 11 operativnim sistemom, a veliki broj EMUI 12 uređaja i dalje koristi Android 10, jer kompanija nema dovoljno vremena zbog kasnog dobijanja pristupa OS-u da razvija softver dovoljnom brzinom.
Pogledajte kako izgleda Android 12L koji će dobiti samo neki telefoni:
Ovako loša slika distribucije novih verzija operativnog sistema utiče direktno na razvoj malicioznih aplikacija i ciljane napade na korisnike starijih verzija sistema, koji više ne dobijaju ili retko dobijaju zakrpe za Google i druge ranjive servise sistema i aplikacije. Tako ti uređaji ostaju otvoreno ranjivi na bankarske, adware, phishing, ransomware i druge tipove napada, koji su sve učestaliji.
Jasno je da je teško postići da se toliki broj uređaja sa toliko proizvođača ažurira na najnovije verzije softvera, ali Google bi trebalo da postavi donju granicu ispod koje niko ne bi smeo da ide, a to je najdalje dve verzije softvera u odnosu na aktuelnu za uređaje sa aktivnim statusom na tržištu (recimo). Da, teško je, ali na ovaj način na koji se to sad radi samo korisnici ispaštaju i bivaju nezaštićeni samo zato što proizvođač čiji su telefon kupili nema kapacitet ili čak volju ili interes da ažurira svoje uređaje na novi OS.
Koliko telefona poznatih kompanija znate da nikad nisu dobili OS update ili su dobili samo jedno izdanje? Sigurni smo da ih je dosta, previše…
Šta vi mislite o ovome?
Anketa
iOS ili Android?
-
Android!
60.28% (809)
-
iOS!
31.59% (424)
-
Sačekaću HarmonyOS!
8.12% (109)
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.