Obratite pažnju

8 STVARI KOJE MORATE DA PROMENITE NA WINDOWS 10: Isključite reklame, sredite privatnost i ubrzajte rad računara

Neka podešavanja koja su podrazumevano uključena na Windows 10 operativnom sistemu mogu se promeniti tako da uklonite reklame, dosadna obaveštenja, ubrzate računar i unapredite svoju privatnost.

Windows 10
Izvor: Shutterstock / Ymgerman

Krajem oktobra 2021. Microsoft je ozvaničio svoj Windows 11 operativni sistem, koji je postao dostupan većini korisnika koji su hteli da izvrše tranziciju sa Windows 10, a koja će trajati do sredine 2022. godine. Ukoliko i dalje čekate da vas Windows obavesti da je vreme da preuzmete novi OS, evo kako da to ubrzate.

Naravno, nema potrebe žuriti, jer je Microsoft najavio da će podrška za Windows 10 funkcionisati sve to 2025. godine, što vam daje dovoljno vremena da razmislite i odlučite da li je Windows 11, vaš novi operativni sistem, ili ćete i dalje čekati.

Za sve Windows 10 korisnike, treba napomenuti da neka podrazumevano aktivna podešavanja omogućavaju prikupljanje podataka o vama, prikazivanje reklama i obaveštenja, i mogu generalno da uspore vaš računar.

Izvor: SmartLife / Microsoft

Pokazaćemo vam kako da za nekoliko minuta prođete kroz ova podešavanja i isključite ono što vam nije potrebno, kako bi vaš Windows 10 radio brže, ne opterećujući vas dosadnim obaveštenjima i reklamama.

Ugasite deljenje ažuriranja

Jedna od stvari koje je Windows 10 doneo je optimizovani sistema isporuke ažuriranja, koji vam dozvoljava da ažuriranja preuzimate sa drugih Windows 10 računara, a ne samo sa Microsoft servera. Iako je ovo super za Microsoft i kada vi treba da preuzmete nova ažuriranja, treba da vam bude jasno da je Microsoft napravio server od vašeg računara, omogućavajući drugim korisnicima da se povezuju na vaš računar, i preuzimaju potrebne podatke.

Srećom, ova opcija se jednostavno isključuje, a podrazumevano je aktivna. Otvorite Start meni, kliknite na zupčanik sa leve strane da odete u podešavanja (Settings), odaberite opciju Update & Security, pa Delivery Optimization iz menija sa leve strane. Opcija koja isključuje pretvaranje vašeg računara u mini Microsoft server za druge korisnike i bespotrebno opterećivanje vaše internet konekcije se nalazi ovde. Dovoljno je da prebacite slajder ispod Allow downloads from other PCs u levo na Off.

Dosadna obaveštenja

Windows 10 Action Center je zamišljen kao mesto za sva vaša bitna obaveštenja, ali je korisnicima poznatiji kao "onaj desni meni kod sata koji ne služi ničemu i pun je nekih bespotrebnih obaveštenja". Kako biste kontrolisali koja obaveštenja dobijate, potrebno je da opet otvorite Podešavanja, odete na System pa u deo Notifications & actions sa leve strane.

U novom prozoru možete slobodno isključiti stvari kao što su Get tips, tricks and suggestions when you use Windows ili Show me the Windows welcome experience after updates and occasionally when I sign in to highlight what's new and suggested, kao i individualna podešavanja za svaku aplikaciju posebno.

Start meni oglasi

Microsoft forsira oglase u Windows Store aplikacijama, pa će se često desiti da će vam se u start meniju prikazati aplikacije koje nikada niste preuzeli, ali to su u stvari oglasi. Njih možete isključiti tako što ćete otići u Settings, odabrati Personalization, i u novom prozoru Start sa leve strane. Opcija koju želite da isključite zove se Show suggestions occasionally in Start, kako bi dosadne reklame nestale.

Eksterne reklame

Nemojte da sumnjate da Microsoft pomno prati vaša podešavanja i ponašanje na mreži kroz Windows 10. Svaki korisnik dobija jedinstveni identifikacioni broj, koji je vezan za vaš Microsoft nalog, i koji se koristi za ciljano oglašavanje. Microsoft takođe deli taj ID sa eksternim oglašivačima na Windows store, ukoliko ne isključite sledeću opciju.

Potrebno je da odete u Settings, odaberete Privacy i u novom (General) prozoru isključite prvu opciju: Let apps use advertising ID to make ads more interesting to you based on your app activity (Turning this off will reset your ID).

Cortana vas upoznaje

Cortana je virtuelni lični asistent u Windows 10 operativnom sistemu, koji prikuplja podatke o vama. Ovi podaci su najčešće govor i rukopis (ako koristite pisanje po ekranu), ali i istorija kucanja po tastaturi... Sve ovo možete isključiti i obrisati postojeće informacije o vama tako što ćete ponovo doći u Privacy podešavanja, kao u koraku iznad, ali ćete sada odabrati Inking & typing iz menija sa leve strane i isključiti jedinu dostupnu opciju.

Sve ovo možete isključiti i obrisati postojeće informacije o vama tako što ćete ponovo doći u Privacy podešavanja, kao u koraku iznad, ali ćete sada odabrati Inking & typing iz menija sa leve strane i isključiti jedinu dostupnu opciju.
Izvor: SmartLife / Marko Nešović / Windows 10 / Printscreen

Aplikacije koje rade u pozadini

U Windows 10 mnoge aplikacije se podižu sa sistemom i rade u pozadini, čak i ako ih nemate otvorene. Ove aplikacije mogu da primaju informacije, šalju obaveštenja, preuzimaju i instaliraju ažuriranja i na drugi način troše internet i bateriju, bez mnogo obaveštavanja. Ako koristite laptop i konekciju koja ima ograničenu količinu saobraćaja, ne bi bilo zgoreg da isključite ovu funkciju.

Opet je potrebno da odete u Privacy deo u Settings i odaberete Background apps iz menija levo. Sada imate opciju da isključite rad aplikacija u pozadini, ili prođete kroz listu aplikacija i isključite njihov rad u pozadini za pojedinačne programe.

Sinhronizacija

Windows 10 obožava sinhronizaciju. Sve, od sistemskih podešavanja, tema, šifara i istorije pretraživanja se podrazumevani sinhronizuje sa vašim prijavljenim uređajima. Naravno, ne želimo svi da se naša istorija pretraživanja sa telefona sinhronizuje sa računarom i obratno.

Evo kako da kontrolišete (i ugasite) sinhronizaciju. Idite u Settings i odaberite opciju Accounts. U novom prozoru odaberite Sync your settings sa leve strane kako biste došli do prozora u kojem možete da isključite svu ili pojedinačnu sinhronizaciju.

Automatska ažuriranja

Windows 10 automatski preuzima i instalira ažuriranja i vi u suštini ne možete da ih isključite, kao što i ne biste trebali. Ažuriran sistem je bezbedan sistem, ali ako želite da sprečite vaš računar da automatski preuzima i instalira ažuriranja i to radite ručno, postoji opcija da ih pauzirate na neko vreme.

Idite u Settings (a gde drugo?), odaberite Updates & Security. U novom prozoru odaberite Advanced options, a onda pod Pause updates odaberite datum do kada želite da pauzirate ažuriranja (ne kasnije od 35 dana).

Sva ova podešavanja omogućiće da dobijete veću kontrolu na onim što vaš operativni sistem radi. Smanjite dosadna obaveštenja, isključite reklame i rasteretite sistem nepotrebnog opterećivanja resursa, kako bi sve radilo brže i efikasnije.

Da li i vi znate neki koristan trik za Windows 10 koji mi ovde nismo naveli?