Da li ste znali da Google Maps ima skrivenu mapu koja će vam reći gde ste bili pre pet i više godina?
Google Maps je i više nego korisna aplikacija, ali se postavlja pitanje čime je plaćamo kad je besplatna?!
Odgovor verovatno znate i sami, a ako ne znate sad ćemo da vam kažemo zašto je to tako.
Kako bi iskoristili u potpunosti aplikaciju Google Maps, potrebno je istoj da odobrite pristup vašoj lokaciji. To nije ništa čudno, jednoj aplikaciji za navigaciju je realno to potrebno kako bi mogla nesmetano da funkcioniše.
Ipak, mnoge te usluge čuvaju podatke, te tako možete proveriti gde ste bila na današnji dan pre pet godina. U zavisnosti od toga kakva ste osoba to može da ima dva efekta na vas. Prvi je da će vam se takva opcija dopasti jer ćete oživiti sećanja, drugi takav efekat je da ćete se zgroziti činjenicom da uređaj beleži gde ste sve bili, iako ste za pet godina promenili tri telefona (na primer).
Pogledajte vašu istoriju kretanja
- Potrebno je da budete prijavljeni na vaš Google nalog, što većina korisnika poseduje.
- Otvorite podešavanje telefona.
- Nađite opciju Google.
- Izaberite Manage your Google Account.
- Tu se nalazi opcija Manage your data and personalisation.
- Pod sekcijom Activity Controls izaberite opciju Location History.
- Na samom dnu tog prozora kliknite Manage activity.
Otvoriće vam se mapa koju samo vi možete da vidite, a na njoj će se naći crvene tačke koje ukazuju na vaše kretanje, uglavnom će to biti vaš dom, posao, pa čak i gde letujete. Tu se nalazi i opcija Timeline u kojoj možete da izaberete godinu, mesec i dan kako bi proverili gde ste bili u tom trenutku, prenosi UsaToday.
Jednom kada to uradite pojaviće vam se informacije o tome gde ste išli, koliko vam je trebalo dotle i kojom putanjom ste tamo stigli, kao i druge opcije. Kad već postoje informacije zašto se ne bi podsetili.
Možete da isključite ovo praćenje
Uvek postoji opcija da onemogućite Google-u da prati vašu aktivnost na takav način.
- Ponovite prvih šest koraka.
- U ovom prozoru se nalazi opcija Location History koju je potrebno da isključite.
Ukoliko isključite ovu opciju, Google upozorava da nećete dobijati predloge bazirane na vašoj istoriji. Vaša lokacija i dalje može da bude sačuvana ako koristite druge njihove usluge kao što je Google Photos. Kada ugasite tu opciju, Google će zadržati kopiju vaše istorije. Da biste je potpuno izbrisali nađite u istom prozoru opciju Auto-delete. Ona vam daje izbor da izbrišete podatke starije od tri meseca, 18 meseci ili 36 meseci. Postoji i opcija da manuelno izbrišete te podatke.
Nemojte da pomislite da je ovo slučaj jedino kod Android uređaja i Google Maps aplikacije, na veoma sličan način i kompanija Apple prati aktivnost korisnika.
Da li ste vi testirali ove opcije?
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.