EXIT ZVEZDA ČIJE IME HAKERI NAJČEŠĆE ZLOUPOTREBLJAVAJU: Opasni virusi se šire putem SMS poruka i interneta! | Smartlife RS

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

EXIT ZVEZDA ČIJE IME HAKERI NAJČEŠĆE ZLOUPOTREBLJAVAJU: Opasni virusi se šire putem SMS poruka i interneta!

Koji su to izvođači na EXIT festivalu najpopularniji među sajber kriminalcima, šta vi mislite?

  Izvor: YouTube/ Printscreen/ EXIT Festival

Posle godinu dana pauze izazvane globalnom pandemijom koronavirusa, festival EXIT će i ovog leta na Petrovaradinskoj tvrđavi ugostiti neke od najvećih svetskih i regionalnih muzičkih zvezda. 

Kako bi se detaljnije informisali o repertoarima i nastupima, mnogi na internetu pretražuju imena poznatih izvođača.

Možda će vas zanimati:

Upravo je to momenat koji sajber kriminalci čekaju kako bi zloupotrebili nepažnju korisnika. Istraživanje kompanije Kaspersky je otkrilo koje muzičke zvezde koje nastupaju na ovogodišnjem EXIT festivalu privlače najviše pažnje kod sajber kriminalaca, kao i čije ime se najčešće koristi kao mamac za prikrivanje malvera.

Na vrhu te liste se našao DJ Dejvid Geta sa najvećim brojem fajlova inficiranih malverom sa njegovim imenom, ističu podaci KSN (Kaspersky Security Network) mreže. Drugu poziciju sa gotovo upola manje primećenih jedinstvenih fajlova je zauzeo DJ Snejk, dok su se na top 5 listi najčešće zloupotrebljenih imena zvezda koje će ove godine učestvovati na festivalu EXIT, našli su se i izvođači Asaf Avidan, Tajga i Nina Kravic.

  • Dejvid Geta - 359 (jedinstvenih fajlova)
  • DJ Snejk - 184
  • Tajga - 65
  • Asaf Avidan - 8
  • Nina Kravic - 1

U više od trećine slučajeva (37%), reč je o downloader programima, fajlovima koji se instaliraju na sistem korisničkog uređaja čekajući odgovarajući trenutak u kojem će se spojiti na daljinski server ili internet stranicu i preuzeti dodatne programe, to u većini slučajeva bude malver. Svaki peti ili šesti podatak je pripadao tipu trojanca koji se šire putem SMS poruka (17.64%) ili interneta (15.84%), koji može neovlašćeno ukrasti podatke ili dokumente korisnika i poslati ih sajberkriminalcima. Značajan deo (11.2%) fajlova klasifikovani su kao opasni objekti (trojanci ili ransomver) a gotovo svaki deseti (9.14%) bio je tipa AdWare malvera, koji prikazuje reklame bez prethodne saglasnosti korisnika.

Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.

Pročitajte i ovo:

Tagovi

Najnovije

Uređaji

Testovi

…

Komentari 0

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA