NEMOJTE ČUVATI STARE TELEFONE: Jedna stvar ih čini veoma opasnim, a nije ono što ste pomislili | Smartlife RS

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

NEMOJTE ČUVATI STARE TELEFONE: Jedna stvar ih čini veoma opasnim, a nije ono što ste pomislili

Da li i vi imate fioku ili kutiju sa starim telefonima negde u ormanu? Iako vas ponekad uhvati nostalgija kada prebirate po njoj, ovi telefoni su realna opasnost, jer se mogu zapaliti.

 Stari telefoni u fioci Izvor: Shutterstock/junpinzon

Stari Android telefon, stari tablet ili laptop, koji ne koristite često ne završe na otpadu, već u nekoj kutiji ili fioci u ormaru ili na tavanu. Međutim, za razliku od igračaka sa kojima ste se igrali kada ste bili mali, moderni gedžeti su opasniji za čuvanje jer postoji šansa da se mogu zapaliti.

Možda će vas zanimati

Litijum-jonske baterije koje koriste ovi uređaji su odlične iz mnogo razloga: male su, čuvaju veliku količinu energije i lagane su. Međutim, upravo čuvanje mnogo energije na malom prostoru predstavlja potencijalni rizik, jer kako stare, postoji šansa da mogu da se degradiraju i izazovu požar. Pogledajte kako propadaju litijum-jonske baterije.

Kako litijum-jonske baterije propadaju (MobIT)
Izvor: UCL

Za razliku od baterija iz igračaka koje iscure i naprave haos i koroziju, litijum jonske baterije se naduju, zbog gasova koji nastaju kao posledica hemijskih reakcija, što ih može pretvoriti u jednu pravu užarenu loptu.

Naravno, to ne znači da će vaš stari MP3 plejer ili iPhone 4 predstavljati razlog za paniku, jer se takvo samo-zapaljivanje ne dešava često, ali zato treba da uradite neke stvari da sprečite da se takve stvari dese.

Otarasite se gedžeta koje ne koristite

Iako ovo može zvučati malo preoštro za neke od nas koji su sentimentalno vezani za gedžete, i koji čuvaju kutije sa sve kablovima i dodacima u izvornom stanju za vjek i vjekova, možda to i nije baš najbolja ideja.

Možda će vas zanimati

Umesto da čuvate gedžete koje ne koristite, poklonite ih nekome kome trebaju ili ih prosto bacite. Stari telefon možete čuvati neko vreme kao bekap varijantu, ali ako vam ne treba, nema mnogo pametnih razloga da ih držite kod sebe. Da li ćete ga prodati, pokloniti ili baciti, to je na vama, ali nemojte se pretvarati u muzej starih telefona.

 Stari telefoni na stolu
Stari telefoni
Izvor: Marko Nešović

Slično je i sa tabletima i laptopovima. Kada kupite nov, ukoliko primetite da niko ne koristi stari tablet, sigurno imate nekog rođaka koga možete obradovati gedžetom koji vama ne treba. Makar se radilo o slušalicama ili Bluetooth zvučniku, sve je bolje nego da vam stoje negde zaboravljeni. Ako imaju litijum-jonsku bateriju, a ne koristite ih, vreme je da pronađu novi dom.

Čak iako njihove baterije nikada ne budu kritične, najgora stvar za gedžete je da ih niko ne koristi.

Punite ih kako treba

Ako ipak insistirate da čuvate svoju elektroniku, onda je najbolje da bude adekvatno napunjena, kako bi integrisana kola bila u optimalnom stanju. Preporuke proizvođača se generalno razlikuju, ali otprilike bi bilo najbolje da vam baterije budu na 40-60% napunjenosti. Ovde tačan procenat nije toliko bitan, već da je baterija napunjena na oko polovine svog kapaciteta, umesto da je puna do 100% ili prazna na nuli.

Kako da punite svoj telefon
Izvor: YouTube / BRIGHT SIDE

Kada su uređaji ugašeni, litijum jonske baterije se jako sporo prazne, ali nije zgoreg staviti podsetnik u kalendar da ih dopunite na svakih godinu dana.

Adekvatno odlaganje

Oni gedžeti kojih se nećete otarasiti definitivno treba da imaju adekvatno mesto i uslove za odlaganje. Kao što druge stvari čuvate u ostavi, vašim gedžetima najviše prija čuvanje na hladnom i suvom mestu.

Možda će vas zanimati

Ako želite da preterate, možete odabrati metalnu kutiju koja dobro dihtuje, sa pak pakovanja silica gela unutra, čisto da držite vlažnost pod kontrolom. Sa druge strane, ako ih ne čuvate baš zbog nekog specijalnog razloga, možda je vreme da razmislite da li da ih čuvate uopšte.

 Samsung S21 Plus i S21 Ultra u ruci
Samsung S21 Plus i S21 Ultra
Izvor: Marko Nešović

Bacite pogled s vremena na vreme

Jedna od najvećih grešaka koje ljudi rade sa svojim gedžetima je da ih zaborave, a onda kada ih obiđu primete da su se baterije nadule. Ako već želite da čuvate nostalgiju u obliku starih gedžeta, obavezno ih obilazite. Jednom u dva meseca je sasvim OK. Tada obratite pažnju na kućište i bateriju, kako biste primetili znake naduvavanja baterije u ranoj fazi.

Ukoliko primetite znake naduvavanja baterije, obavezno izvadite bateriju, ili ako ne umete, odnesite telefon u servis, kako bi to uradili profesionalci.

Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.

Možda će vas zanimati

Najnovije

Uređaji

Testovi

…

Komentari 11

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Apsi Dejzi

Ne brinite, ne čuvam ja ni nov telefon. Evo već sam smrskao ekran na najnovijem Iphone-u.

Mile

Da bacim alcatel db koji radi na obicne aaa baterije nisam lud.2014 kad su bile poplave u obrenovcu koristio ga drugar iz gss jedini on je tada imao tamo domet.Ja pravim muzej telefona imam svasta u kolekciji.

.

Период када смо батерије сами скидали и мењали су биле сјајне ствари, а онда су почели да манипулишу нама.