Veštačka inteligencija je programira da popuni prazninu u komandnom lancu sa kojom se suočava kineska armija tokom izvođenja ratnih simulacija, zbog nedostatka iskusnih komandanata na višim pozicijama
Kina je razvila virtuelnog vojnog komandanta, veštačku inteligenciju sposobnu da deluje u različitim ratnim scenarijima bez ikakve ljudske intervencije, čime je uspela da napravi veliki korak u razvoju sopstvene vojne tehnologije.
Virtuelni komandant trenutno prolazi rigoroznu obuku u kineskim vojnim IT laboratorijama, gde ga stručnjaci kineske armije obučavaju za učešće u virtuelnim ratovima oponašajući ljudsko ponašanje i ljudske greške u ratnim sukobima.
AI komandanti su programirani tako da popune prazninu u komandnom lancu sa kojom je suočena kineska Narodnooslobodilačka armija tokom izvođenja ratnih simulacija, zbog nedostatka iskusnih komandanata na višim pozicijama.
A upravo to je i njihova namena, da AI komandanti stupaju "u akciju" u vežbama različitih ratnih scenarija velikih razmera, kada pravi oficiri nisu dostupni.
Izvor: PixabayFino podešavanje ličnosti
Za razliku od tradicionalnih sistema veštačke inteligencije koji se oslanjaju na analizu, AI komandant koristi empirijsko znanje, slično ljudskom pamćenju, zamenjujući pritom zastarele informacije novim podacima.
"Ličnost" AI komandanta se može detaljno i fino podešavati, prema potrebi zadataka, objavio je vodeći kineski časopis za nauku i tehnologiju na engleskom jeziku Common Control & Simulation.
AI komandant je sposoban da identifikuje pretnje, pravi planove i donosi optimalne odluke na osnovu ukupne situacije na terenu, pritom učeći iz pobeda i poraza. Ovaj proces se odvija bez ikakve ljudske intervencije, uz visoku efikasnost i mogućnost ponovljenog eksperimentisanja.
Izvor: Wikimedia / Public domainPartija iznad AI-ja
Međutim, uprkos značajnom napretku u primeni tehnologije veštačke inteligencije, novi sistem se u potpunosti pridržava doktrinarnih principa Narodnooslobodilačke armije: "Partija komanduje oružjem!".
To znači da će kontrola nad primenom veštačke inteligencije u vojne svrhe ostati u rukama pojedinaca određenih od strane Komunističke partije Kine, obezbeđujući tako maksimalni ljudski nadzor nad upotrebom AI-ja.
Razvoj ovakvih AI sistema predstavlja revolucionarni korak u vojnoj strategiji, koji naglašava posvećenost Kine integraciji napredne tehnologije u svoje odbrambene sisteme, ali i težnju za održavanjem stroge kontrole nad njenom upotebom.
BONUS VIDEO:
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.