Kina priznaje: Zaostajemo za SAD, ali naš AI postaje sve bolji | Smartlife RS

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kina priznaje: Zaostajemo za SAD, ali naš AI postaje sve bolji

Pokušaji Kine da uhvati korak sa SAD u AI trci su očigledni, a tehnološki giganti i startapovi ulažu velika sredstva u istraživanje i razvoj veštačke inteligencije

Kina priznaje da postoji razlika u tehnološkom napretku u razvoju veštačke inteligencije između nje i Sjedinjenih Američkih Država. A dok, istovremeno, kineski tehnološki giganti nastoje da premoste tu razliku, kineski eksperti ističu značaj sopstvenog nezavisnog razvoja AI-ja.

U nedavno održanoj panel diskusiji posvećenoj generativnoj veštačkoj inteligenciji, održanoj na Boao forumu za Aziju, potpredsednik kineske AI kompanije iFlytek Liu Cong, priznao je postojanje jaza između Kine i globalnih lidera u AI tehnologiji.

On je, takođe, naglasio potrebu za nezavisnim razvojem hardvera i softvera, posebno kada je reč o glavnim velikim jezičkim modelima (LLM).

"Opšta percepcija Kine je da još uvek ima mnogo toga da uradi kako bi sustigla globalne lidere", izjavio je Cong.

Veliki jezički modeli koje pokreću algoritmi veštačke inteligencije za dubinsko učenje – kao što je ChatGPT, postali su ključni u obavljanju raznih zadataka kao što su sažimanje, prevođenje i kreiranje sadržaja, piše Tech Times.

Šta je veštačka inteligencija?
Izvor: YouTube / Simplilearn

Predsednik iFlytek-a je pomenuo neophodnost kineskih LLM-ova da premoste jaz sa svojim američkim konkurentima.

Pokušaji Kine da uhvati korak sa SAD u AI trci su očigledni, a tehnološki giganti i startapovi ulažu velika sredstva u istraživanje i razvoj veštačke inteligencije.

Pol Triolo, savetnik za tehnološku politiku i potpredsednik američke kompanije Dentons Global Advisors za Kinu, kaže da kineske kompanije mere svoj napredak u odnosu na ChatGPT, ukazujući na značajnu prednost koju SAD ima u AI tehnologiji.

Kineska usredsređenost na osnovne modele, iako zaostaje za OpenAI-jem i Google Gemini-jem, pokazuje znakove napretka. Triolo primećuje da Kina koristi open-source Llama 1 model kompnaije Meta, koji im pomaže u tom pogledu, prenosi Zimo.

Kako veštačka inteligencija transformiše naš rad na kopjuterima i softver koji koristimo
Izvor: YouTube / Google DeepMind

"Čak i ako Kina zaostaje, njene AI kompanije napreduju prema američkom modelu", rekao je on.

Izveštaji sugerišu da kineske kompanije razvijaju i koriste velike jezičke modele za pokretanje dolazećih AI tehnologija, intenzivirajući američko-kinesko tehnološko rivalstvo.

I šefovi velikih kineskih tehnoloških kompanija podelili su na forumu svoja iskustva o napredku u razvoju AI tehnolgije. Čeng Jišiao, izvršni direktor kompanije Kuaishou je otkrio da njihov veliki jezički model KwaiYii ima poboljšanja kojima nadmašuje GPT-3.5 i u različitim aspektima se približava GPT-4 nivou.

BONUS VIDEO:

Pogledajte

02:44
ChatGPT
Izvor: MONDO/ Mirela Ljumić
Izvor: MONDO/ Mirela Ljumić

Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.

Najnovije

Uređaji

Testovi

…

Komentari 2

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Mrcela

Kina ako je pametna ne sme ulaziti u ovaj besmisleni trend. Nema od toga nista, kao sto nema nista ni od Cloud-a, sve kompanije se vracaju na standardan hosting; odnosno napustaju cloud, jer su shvatili da je to bio promasaj i to skup, odnosno bio je trend, svima su usta bila puna. Tako ce biti i za AI, to je sve prevara, marketing i trend. Eto, videcemo.

bole

@Mrcela druze o cemu ti pricas,sve aplikacije presle na cloud,hoce i stampanje da uvedu na cloud...ja ne verujem da ce jedna aplikacija ostati offline,jedini spas su besplatne open source aplikacije...a tek to za ai,to nije trend,ai prakticno svakog dana zatvara po jednu industriju.nvidia sve prebacuje na ai.a tu je i veza izmedju cloud i ai,jer za lokalni ai treba prejaka masina,konacno pobedjuju pirate sa cloud+ai...