Komunistička partija "banovala" kineske influensere: Razmeću se novcem da bi "zadovoljili vulgarne potrebe" | Smartlife RS

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Komunistička partija "banovala" kineske influensere: Razmeću se novcem da bi "zadovoljili vulgarne potrebe"

Autor Miloš B. Jovanović

Iako dosta prisutno na Zapadu, bahaćenje i hvaljenje luksuznim životnim stilom ne prolazi baš najbolje u Kini, gde su influenseri sa velikim brojem pratilaca morali da se suoče sa reakcijom najvišeg državnog vrha

 Kina _ kineska zastava _ Foto Pixabay.jpg Izvor: Pixabay

Da se različiti influenseri, vlogeri i blogeri na društvenim mrežama hvale i razmeću bogatstvom i luksuzom – i nije neka novost. A budući da neki imaju i milionske brojeve pratilaca, od svega toga su uspeli da naprave ozbiljan biznis.

Hvaljenje bogatstvom i luksuzom, skupim nakitom, velikim luksuznim vilama, skupim automobilima, privatnim avionima i egzoričnim putovanjima, obično je dolazilo sa zapada, a ni bogatim Rusima nija bilo strano. Ali, kada ste, čuli za nekog influensera iz Kine koji vozi Maybach i razbacuje se parama na sve strane?

Ima, međutim, i takvih, samo što bahaćenje i hvaljenje luksuznim životnim stilom ne prolazi baš najbolje u njihovoj zemlji, već je to više nekako – zapadni sport. Zbog toga, kada se neko na tako nešto usudi, bude suočen sa reakcijom sa najvišeg vrha, Komunističkom partijom Kine koja se poslednjih godina prilično okomila na tamošnje influensere.

 iPhone Caviar Mars, Mesec, Sunce model, iPhone Caviar 70.000 dolara, Luksuzni iPhone, iPhone 11 Pro Izvor: MONDO / Caviar

Posebno su na meti oni koji se u svojim objava preterano razmeću bogatstvom i promovišu vulgarne sadržaje, piše AFP. Rezultat toga je sve više gašenja, sve većeg broja profila uticajnih korisnika kineskih društvenih mreža, "specijalizovanih" za samohvalisanje sopstvenim luksuznim životnim stilom.

Ostao bez profila sa 4 miliona pratilaca

Poslednja "žrtva" borbe vlasti protiv promovisanja bahaćenja je Vang Hongćuan, čiji je profil na društvenoj mreži Douyin, kineskoj verziji TikTok-a, nedavno blokiran. Razlog, prema zvaničnoj verziji, kršenje pravila korišćenja te platforme.

Ovaj influenser sa preko četiri miliona pratilaca je na Douyin-u se, u snimcima koje je postovao, razmetao dizajnerskom odećom, nakitom, letovima prve klase i sličnim "vulgarnostima". Njegovi snimci su sa te mreže ukonjeni ranije ovog meseca, a potom je slična sudbina zadesila i druge kineske luksuzne influensere.

  Izvor: SMARTLife / Rolls-Royce

Među njima su "Sister Abalone", najpoznatija po snimcima svoje luksuzne vile, nakita i dijamanta koje poseduje, i "Young Master Bo" koji se hvalio skupom odećom sa potpisima poznatih kreatora, skupim muškim torbama i najčešće testirao preskupe automobile poput Rolls-Royce-a i drugih luksuznih marki.

Od kako je, na inicijativu partije, kinesko regulatorno telo za internet pokrenulo novu kampanju za uklanjanje neželjenog sadržaja sa društvenih mreža, svi oni, a pretpostavlja se i mnogi drugi influenseri tog tipa, nestali su sa društvenih mreža.

Razmeću se novcem da bi "zadovoljili vulgarne potrebe"

Svi takvi influenseri, u kampanji regulatornog tela su označeni kao oni sa kojima će se obračunati zbog toga što se u sadržajima koje objavljuju razmeću novcem kako bi "zadovoljili vulgarne potrebe" i hvalili se bogatstvom i životom na visokoj nozi, prenosi Yahoo News.

 Si Djinping _ Foto Kineski radio internacional.jpg Izvor: Kineski radio internacionai

Kineske komunističke vlasti poslednjih godina nastoje da zauzdaju poznate ličnosti sa društvenih mreža, koje često sa zvaničnih adresa bivaju kritikovane zbog "obožavanja novca" i "vulgarnih sadržaja".

Inicijativa kineskog predsednika Si Đinpinga za "zajednički prosperitet", koja ima za cilj smanjenje ekonomske nejednakosti, dovela je do ogromnih kazni za influensere koji strimuju uživo, pa je tako kineska "kraljica striminga" Vija morala da plati kaznu od čak 204 miliona dolara zbog utaje poreza za 2021. godine.

BONUS VIDEO:

Pogledajte

02:26
Kako društvene mreže utiču na pismenost kod mladih?
Izvor: Kurir TV
Izvor: Kurir TV

Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.

Možda će vas zanimati

Najnovije

Uređaji

Testovi

…

Komentari 2

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Srboljub

Generalno ne podržavam zabrane bilo koje vrste ali ovo podržavam. Neko mora da stane na put "influenserima" od kojih objektivno nema nikakve koristi, a mlate ogroman novac bez ikakvog talenta.

beogradska seljačina

Za 50 godina biće više belaca u Kini nego u Evropi.