Zakon kojim se zaheva prodaja TikTok-a u SAD iniciran je strahom da bi lični podaci 170 miliona Amerikanaca mogli da dospeju u ruke kineskih vlasti, a cilj da se "američki" TikTok odvoji od matične kompanije iz Pekinga
Predstavnički dom Kongresa Sjedinjenih Američkih Država izglasao je nacrt zakona prema kome bi društvena mreža TikTok mogla da bude zabranjena u SAD.
Zakon kineskoj kompaniji ByteDance, vlasniku popularne aplikacije, daje devet meseci da proda TikTok u SAD ili će se, u suprotnom, suočiti sa potpunom zabranom na tržištu te države.
Američki predsednik DŽozef Bajden prethodno je izjavio da će zakon, kada mu bude predat, potpisati čim stigne na njegov sto.
Predlaganje tog zakona inicirano je strahom da bi lični podaci miliona Amerikanaca mogli da dospeju u ruke kineskih vlasti, a cilj njegovog donošenja da se "američki" TikTok odvoji od matične kompanije iz Pekinga.
U.S. Legislation and TikTok's Fate
— Paryte (@Parytecom)April 24, 2024
A new bill could ban TikTok post-2024 election unless sold by its Chinese parent company, ByteDance.
What are your thoughts on this legislative approach to TikTok and its timing with the election cycle?pic.twitter.com/eNn3jLulE7
"Dobar potez za Ameriku"
Ukoliko američke vlasti uspeju da prisile ByteDance da proda TikTok, bilo kakav dogovor o takvom ishodu zahtevao bi odbrenje Kine. Zvanični Peking je, međutim, najavio da će se usprotiviti svakom takvom potezu.
Isti odgovor je prethodno stigao i iz ByteDance-a, čiji su predstavnici najavili da će se suprotstaviti svakom pokušaju primoravanja na prodaju svoje društvene mreže. Upitani za dalje korake nakon izglasavanja zakona, u ByteDance-u su za BBC rekli da trenutno nemaju odgovor na taj potez američkih vlasti.
Komentarišući izglasavanje zakona velikom većinom glasova (79 senatora za, samo 18 protiv), republikanski potpredsednik Senatskog komiteta za obaveštajne poslove Marko Rubio je ocenio da su SAD godinama dozvoljavale Komunističkoj partiji Kine da kontroliše jednu od najpopularnijih aplikacija u toj zemlji i da odluka Predstavničkog doma predstavlja dobar potez za Ameriku.
"Gaženje slobode govora" i 24 milijarde dolara godišnje
Izglasavanje zakona će "pogaziti pravo slobode govora 170 miliona Amerikanaca, uništiti sedam miliona preduzeća i zatvoriti platformu koja doprinosi američkoj ekonomiji sa 24 milijarde dolara godišnje", saopštio je ByteDance prošle nedelje.
Izvor: Shutterstock / Koshiro KViše puta u svoju odbranu iznoseći tvrdnje da "nije agent Kine ili bilo koje druge zemlje", ByteDance je istakao da – nije kineska firma, pošto se 60 odsto vlasništva nalazi u rukama globalnih investicionih fondova i kompanija.
A nakon što Bajden potpiše zakon, najverovanije će uslediti pravna borba koja bi "mogla da potraje oko dve godine", ocenio je za BBC profesor prava na Univerzitetu u Ričmondu Karl Tobias. A ukoliko se (američki) kupac ne nađe u roku od devet meseci, bilo kakva nova akcija protiv TikTok-a i ByteDance-a mogla bi da bude dodatno odložena, zaključio je on.
Američki vlasti, ali i drugi političari koji podržavaju zabranu TikTok-a u SAD mogli bi, takođe, da se suoče i sa masovnom reakcijom javnosti, budući da u popularna društvena mreža u Sjedinjenim Državama ima više od 170 miliona korisnika.
BONUS VIDEO:
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.