U vreme kada svaki deo života možemo da podelimo na društvenim mrežama, postavlja se pitanje da li je pametno objavljivati slike dece. Kakve to opasnosti nosi, pogotovo sa razvojem veštačke inteligencije?
Mnogi će reći da je rođenje deteta najvažniji trenutak u životu roditelja. Neprospavane noći i beskrajna briga su cena koju mnogi rado plate kako bi posmatrali kako deo njih i deo osobe koju vole raste, razvija se, uči i postaje samostalno. Ljubav i ponos koju osećamo prema svom detetu se ne može postaviti ni na jedan tas, pa nije teško shvatiti zašto želimo da taj osećaj podelimo sa nama dragim ljudima, pa čak i sa celim svetom.
U današnje vreme, društvene mreže nam omogućavaju da upravo to uradimo lako - isuviše lako, u samo par klikova - a da ceo postupak deluje potpuno bezbedno. Međutim, nije, nikada nije ni bio, ali danas je to pogotovo tačno, i to ni manje ni više nego zahvaljujući razvoju veštačke inteligencije.
Iako želimo da verujemo da fotografije koje smo objavili na internetu neće pasti u pogrešne ruke, surova realnost je da među nama postoje pojedinci koji imaju zle namere, a razvoj veštačke inteligencije, odnosno modela za generisanje slika i deepfake snimaka se u rukama pedofila pokazao kao veoma moćno oružje.
Izvor: YouTube / Deutsche TelekomDaleko od očiju javnosti, u dubinama mračnog veba, odnosno u skrivenom delu interneta kojem se može pristupiti samo pomoću posebnih pregledača, kriju se forumi na kojima se okupljaju pedofili iz svih krajeva sveta. Na njima je pronađeno hiljade eksplicitnih slika i videa koje su nastale korišćenjem veštačke inteligencije, kao i detaljna uputstva za generisanje novog sadržaja.
Kako tvrdi Rebeka Portnof, jedna od čelnih ljudi u Thorn-u, neprofitnoj organizaciji za bezbednost dece, pedofili koriste alatke veštačke inteligencije kako bi spajali nove slike dece sa sadržajem poznatih žrtava, ali i kako bi stvorili potpuno novi, veoma realističan eksplicitni sadržaj - za samo nekoliko sekundi. Prema njenim rečima, količina takvog sadržaja raste iz meseca u mesec.
Generisanje slika pomoću veštačke inteligencije je tema kojom smo se mnogo puta bavili na SmartLife portalu. Najpoznatiji modeli su DALL-E, Midjourney i Stable Diffusion, koje su njihovi tvorci trenirali na milijardama slika sa interneta. Koristili smo ih da oživimo neke fantastične ideje, a drugi su ih upotrebljavali da rekreiraju kadrove iz najpoznatijih domaćih filmova ili da ožive slavne ličnosti koje više nisu među nama.
Međutim, u rukama pedofila slična tehnologija se koristi u zlonamerne svrhe, a sve što im je potrebno jeste jedna fotografija deteta.
Kako bi prikazao opasnosti koje vrebaju od deljena slika svog deteta na internetu, Deutsche Telekom je objavio jedan veoma efektivan snimak koji možete pronaći ispod, a koji preporučujemo svakom roditelju da ga pogleda:
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.