Microsoft je u svojim najavama novog operativnog sistema više puta menjao i dodavao sistemske zahteve, a jedni od njih su moderan hardver sa TPM 2.0 čipom i još ponešto. Međutim, izgleda da može i bez toga.
Za one koji su Bolji život gledali premijerno na TV-u, i koji se sećaju Pentium 4 procesora, stvari poput najave da vam za novi OS treba potpuno novi hardver uglavnom nisu uzimali zdravo za gotovo. Upravo zbog toga, jedan korisnik je izvukao iz podruma svoj stari PC sa Pentium 4 procesorom, 4 GB DDR2 memorije i na njega instalirao Windows 11, kako bi proverio da li su Microsoft tvrdnje osnovane.
Očekivano, hardver od pre 15 godina bez problema radi sa najnovijim Microsoft operativnim sistemom. Da stvar bude smešnija u pitanju je jednojezgarni Intel Pentium 4 661 procesor na 3,6 GHz, sa podrškom za HyperThreading, što je daleko ispod sistemskih zahteva koje je propisao Microsoft.
Da bi instalirao Windows 11 na svoj računar, korisnik koji se potpisao kao Carlos S.M. koristio je klasični Windows 10 PE alat, koji se koristi da se napravi butabilni Windows fleš. Carlos je čak instalirao Windows 11 u MBR, a ne u modernom EFI režimu, bez ikakve emulacije.
Windows 11 in Cedar Mill Pentium 4
— Carlos S. M. (@Carlos_SM1995) October 14, 2021
Machine specifications:
Intel Pentium 4 661 3.6 GHz
ASUS P5Q
4 GB DDR2 800
Nvidia Geforce GT 710
120 GB SSD
Installed using Windows 10's PE installer pic.twitter.com/n5gTg9csKA
U video snimku okačenog na YouTube vidi se da sistem radi malo sporije nego što je to očekivano, ali isto tako i da nema nikakvih drugih problema ili ograničenja. Čak i ažuriranje sistema i dalje radi i Carlos je naveo da je pre neki dan uspešno instalirao najnovije zakrpe, što je u suprotnosti sa najavama tima iz Redmonda.
Zvanično, Microsoft je najavio da PC mora da ima TPM 2.0 čip, kao i da se procesor nalazi na objavljenoj listi (ne stariji od kraja 2017. godine). U kasnijim objavama prećutno je potvrđeno da Windows 11 ipak može da radi na starijem hardveru, i bez TPM 2.0, ali da neće biti moguće instalirati ažuriranja. Čak je i Microsoft na svom sajtu naveo detaljne instrukcije kako zaobići TPM 2.0 i proveru kompatibilnosti CPU-a.
Da li planirate da pređete na Windows 11 i zašto ne?
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.