Nakon duge borbe i nekoliko ustupaka, Microsoft je konačno dobio odobrenje Evropske unije.
Microsoft-ova kupovina kompanije Activision Blizzard je i dalje neizvesna, ali polako počinje da dobija svoj rasplet. Još uvek je dug put pre nego što gigant iz Redmonda uspe da ubedi regulatore iz Velike Britanije i SAD da odobre akviziciju, ali proizvođač Xbox konzola je odneo veliku pobedu u svojim naporima nakon što su dobili zeleno svetlo od Evropske komisije.
Evropska unija je odobrila Microsoft-ovu akviziciju Activision Blizzarda, vrednu 69 milijardi dolara, nakon što je gigant obećao da će napraviti određene ustupke. "Odobrenje je uslovljeno potpuno usaglašenošću sa obavezama koje je prihvatio Microsoft", kaže Evropska komisija u saopštenju za javnost.
Brige komisije su zadovoljene Microsoft-ovim ustupcima koji su se najviše ticali cloud gejming servisa. Ovo regulatorno telo veruje da akvizicija neće naškoditi konkurentnosti na tržištu konzola, kao ni pretplatničkih servisa, ali je strahovalo da bi dogovor u velikoj meri uticao na rast i inovacije cloud gejming tržišta. Komisiju je takođe brinulo da će Redmond učiniti Activision igre ekskluzivnim za svoju striming platformu, što bi, podrazumevano, učinilo poziciju Windows sistema nepravednom.
Kako bi smirio zabrinutost komisije, Microsoft je pristao da dozvoli potrošačima u evropskim državama da strimuju trenutne i buduće Activision naslove na bilo kojoj cloud gejming platformi koju odaberu u narednih 10 godina. Takođe, kompanija je dala istu 10-godišnju garanciju postojećim gejming servisima kao što su GeForce Now i PSN Now - barem kada je u pitanju Evropa.
They would replace a free, open and competitive market with one subject to ongoing regulation of the games Microsoft sells, the platforms to which it sells them, and the conditions of sale.
— Competition & Markets Authority (@CMAgovUK)May 15, 2023
[4/5]
Microsoft je zadovoljan odlukom Komisije, ali borba ostaje nerešena i nesumnjivo će svi napori sada biti usmereni na SAD i Veliku Britaniju. Britanska uprava za konkurenciju i tržišta došla je do istih zaključaka kao i Evropska komisija o tome kako bi spajanje naštetilo Cloud gejmingu. Međutim, ovo britansko telo je nakon odluke EU reklo da prihvaćeni ustupci ne zadovoljavaju njegovu zabrinutost, te da nastavlja sa blokiranjem dogovora.
S druge strane, američka federalna trgovinska komisija podnela je tužbu kako bi sprečila kupovinu. Primedbe FTC-a su nešto opširnije nego što je to slučaj u EU i Velikoj Britaniji, ali kako će se spor naći na sudu tek početkom avgusta, ostalo je da sačekamo nekoliko meseci i vidimo da li evropsko odobrenje ima ikakvu težinu kod američkih regulatora, pogotovo nakon obećanja da Call of Duty franšiza ne ide nigde.
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.