Kinezi spašavaju Volkswagen: "Gospodar prstenova" u zagrljaju kineskog zmaja? | Smartlife RS

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kinezi spašavaju Volkswagen: "Gospodar prstenova" u zagrljaju kineskog zmaja?

Autor Miloš B. Jovanović

Inovativni kineski brend električnih automobila Nio mogao bi uskoro da postane vlasnik Audijeve fabrike u Briselu, u kojoj uskoro prestaje proizvodnja neprofitabilnog modela Q8 e-tron, i tako je spase prvog zatvaranja jednog VW pogona od 1988. godine

 Audi Q8 e-Tron _ Foto Audi (1).jpg Izvor: Audi

Kriza koja je poslednjih meseci pogodila proizvođače automobila, izazvana naglim padom potražnje za električnim vozilima u Evropi, dovela je u slučaju Volkswagen-a do ozbiljnog problema u kome se našla briselska fabrika luksuzne marke Audi.

Proizvodnja jedinog automobila koji dolazi tog pogona – električnog krosovera SUV modela Audi Q8 e-tron, uskoro će biti potpuno obustavljena. Q8 na baterije se, još od lansiranja 2018. nikada nije dobro prodavao, a VW je još u julu objavio da razmatra mogućnost potpunog zatvaranja te fabrike.

I taman kad je sve navodilo na to da bi Volkswagen, u sklopu nedavno usvojenog programa štednje do 2026. godine, po prvi put od 1988. mogao da stavi katanac na jedan svoj pogon, desio se preokret. 

Plan na stolu već u ponedeljak?

Kineski proizvođač električnih vozila Nio pojavio se kao potencijalni kupac Audijeve fabrike u prestonici Belgije i Evropske unije. Ta kompanija već priprema ponudu za njenu kupovinu, objavio je belgijski ekonomski dnevnik De Tijd, a plan za preuzimanje Volkswagen-ove fabrike mogao bi se naći na stolu već u ponedeljak 23. septembra.

Proizvodnja vozila kineskog brenda u Evropi omogućila bi Niu da izbegne plaćanje nedavno uvedenih carina na uvoz kineskih električnih vozila koje je proizvođačima iz te zemlje nametula upravo briselska administracija

Predstavnici Nia već su boravili u poseti fabrici, objavio je francuski Figaro, što je zaposlenima dalo nadu da neće ostati na ulici.

Nio bi ovom akvizicijom mogao da dobije značajno uporište za ozbiljniji izlazak na evropsko tržište, a osim izbegavanja carinskih mera EU, imao bi značajno manje izdatke nego u slučaju da samostalno gradi potpuno novu fabriku. 

Steer-by-wire, zamena baterija i "kineska osveta"

Kompanija Nio osnovana je 2014. godine, kao deo kineske državne korporacije JAC Group, koja pod nekoliko svojih brendova proizvodi gotovo sve vrste vozila, osim teških teretnjaka. U poslednjih nekoliko godina, ta kompanija se u svetu pročula po zanimljivim inovacijama kao što su "steer-by-wire" tehnologija upravljanja, kao i razvoj električnih vozila sa sposobnošću autonomne vožnje visokog stepena.

Nio je takođe poznat i po razvoju sopstvenog sistema zamene baterija za svoja električna vozila, kao i stanica u kojima se ta zamena obavlja. Te stanice, kojih širom Kine ima preko 1.300, predstavljaju ozbiljnu alternativu konvencionalnim punjačima za električne automobile.

Nema sumnje da bi ova kupovina bila zanimljiva zbog činjenice da jedan gotovo nepoznat proizvođač, star samo 10 godina, kupuje pogon od čuvene kompanije koja već skoro punih devet decenija motorizuje svet, kao i inovacija koje bi mogla da donese.

Ne treba zaboraviti ni to da se sve događa u Briselu, sedištu EU kome su otežavajuće carinske mere za nastup kineskih proizvođača na Evropskom tržištu osmišljene i donete, pa se ne može isključiti ni da u ovom poslu, ukoliko do njegove ralizacije dođe, postoji neki mali momenat "kineske osvete".

BONUS VIDEO:

Audi A6 e-tron
Izvor: YouTube / Audi

Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.

Možda će vas zanimati

Najnovije

Uređaji

Testovi

…

Komentari 0

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA