Projekat pod nazivom LUNARK bi mogao da zadovolji te potrebe, a samo ime kaže da se fokusira na Mesec.
Čovek već dugo gleda ka kosmosu, ali su priče o naseobinama na drugim nebeskim telima i dalje ravne naučnoj fantastici.
To nas ne sprečava da planiramo, a oni spremniji su već razvili čitave koncepte o naseljima i kućama koje su pravljene za svemirske okolnosti.
Danski arhitektonski studio SAGA ima jednu misiju – da se ljudska bića i u kosmosu osećaju dobro.
Za sreću je naravno neophodan i dom, kuća daleko od kuće, ili bar privremeno sklonište.
Projekat pod nazivom LUNARK bi mogao da zadovolji te potrebe, a samo ime kaže da se fokusira na Mesec. Male kuće su inspirisane origami tehnikom, a kreću se od veličine prosečnog automobila do većih građevina. Promena u veličini je moguća zahvaljujući zidovima koji mogu da se rastežu i skupljaju po potrebi. U unutrašnjosti se nalaze solarni paneli koji simuliraju smenu dana i noći – kao na Zemlji, pa je to još jedan detalj zbog kojeg bi astronauti mogli da se osećaju kao da su na svojoj planeti.
Zahvaljujući tome što „mesečeve kuće“ simuliraju uslove života na Zemlji korisnici bi trebalo da imaju redovan san, a to utiče na celokupno zdravstveno stanje. Budući stanovnici Meseca bi tako mogli da žive bolje nego što se zamišljalo.
Sklopive kuće su već testirane na Arktiku, pa bi mogle da budu spremne za sledeće sletanje na Mesec, koje je planirano za 2024. godinu.
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.