PROIZVOĐAČ AUTOMOBILA VARAO KUPCE: Lažirali brzinu punjenja i kapacitet baterija, moraće da plate veliku odštetu | Smartlife RS

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

PROIZVOĐAČ AUTOMOBILA VARAO KUPCE: Lažirali brzinu punjenja i kapacitet baterija, moraće da plate veliku odštetu

Svakom oštećenom korisniku moraju da isplate 16.000 dolara.

  Izvor: SmartLife / Tesla

Kompanija Tesla je proglašena krivom za namerno smanjivanje kapaciteta baterije kao i brzine punjenja iste putem softverskog ažuriranja.

Sud iz Norveške je naredio da ta kompanija mora da isplati 136.000 kronera (norveška kruna), to jest oko 16.000 dolara, svakom vlasniku Model S i Model X električnog vozila koji je pogođen ovim problemom.

Možda će vas zanimati:

Kako prenosi Nettavisen, ova tužba bi mogla da košta kompaniju Tesla i nekoliko stotina miliona dolara, ukoliko ne ulože žalbu. Ova kazna može da bude još veća jer su najavljene slične tužbe u drugim zemljama. Korisnici Tesla vozila su prijavili značajan pad kada je u pitanju domet, pre ažuriranja softvera su prelazili oko 50 kilometara, a nakon samo 20 km.

Korisnici su primetili da je smanjena i brzina punjenja baterije prilikom korišćenja Tesla Supercharger stanica (DC brzi punjači su u pitanju). Ovaj problem se navodno tiče modela od 2013. pa do 2015. godine (Model S i Model X sa kapacitetom baterije 85 kWh), a Tesla je u to vreme istakla da je cilj da se "zaštiti baterija i poveća njena dugovečnost". Većini korisnika su ovi drastični padovi počeli nakon verzije Tesla 2019.16.1 i 16.2, prenosi Electrek.

Nova verzija softvera je stvorila mnogo konfuzije kod korisnika koji su hteli da znaju zašto je odjednom bilo potrebno da se "zaštiti baterija". To je dovelo do niza parnica na različitim tržištima, da bi Tesla potom morala da nadoknadi štetu pogođenim vlasnicima. Jedna takva tužba je podnešena i u Norveškoj, a sud je doneo odluku da je Tesla zaista uticala na brzinu punjenja i smanjivanja kapaciteta baterije sa novom verzijom softvera.

Tesla nije odgovorila na ove optužbe,  30 korisnika koji stoje iza nje je automatski dobilo 16.000 dolara kao vid kompenzacije sve dok ta kompanija ne uloži žalbu, za šta ima nekoliko nedelja. Isti izvori napominju da je oko 10.000 korisnika Tesla električnih vozila, i to samo iz Norveške, pogođeno ovim problemom, te da postoje slične takve tužbe, uključujući i onu iz Sjedinjenih Američkih Država.

Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.

Pročitajte i ovo:

Najnovije

Uređaji

Testovi

…

Komentari 1

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

bbk

Kad se samo setim kolika je povika bila na VW što su lažirali softver, a ovi se izvukli bez ogrebotine!