BAJDEN POJAČAVA SANKCIJE ZA KINESKE KOMPANIJE: Isečene poslednje veze sa tržištem SAD | Smartlife RS

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

BAJDEN POJAČAVA SANKCIJE ZA KINESKE KOMPANIJE: Isečene poslednje veze sa tržištem SAD

Zakon o sigurnoj opremi jedan je od retkih koji su dobili jednoglasno odobrenje Senata i 420 za i 4 protiv u Domu predstavnika.

Novi zakon će efektivno onemogućiti Federalnoj komisiji za komunikacije (FCC) da izda licence kompanija koje su SAD proglasile rizikom po nacionalnu bezbednost, od kojih je sve veći broj upravo iz Kine. Prevedeno na jezik koji svi razumemo, ovo znači da oprema koju prave Huawei, ZTE i još tri kineske kompanije ne sme da se koristi za telekomunikacione mreže u SAD.

Možda će vas zanimati

Iako se najčešće ne slažu oko različitih zakona, predstavnici demokrata i republikanaca nikada nisu bili složniji u poslednjih dvadeset godina oko nekog pitanja, kao što je to slučaj sa ovim zakonima. Gornji dom Kongresa (Senat) je 28. oktobra jednoglasno odobrio novi zakon, dok je donji dom (Kuća predstavnika) glasala skoro jednoglasno sa samo 4 glasa protiv od ukupno 424 člana.

Rupa u crnoj listi

U martu 2021. godine FCC je objavila da je identifikovala da pet kineskih kompanija predstavljaju nacionalne pretnje po zakonu koji je 2019. godine napisan da bi zaštitio telekomunikacione mreže SAD.

Pored Huawei i ZTE, nepoželjnima su proglašene i Hytera Communications Corp, Hangzhou Hikvision Digital Technology Co i Zhejiang Dahua Technology Co. Međutim, ono što FCC nije zabranila je prijave za njihovo korišćenje u telekomunikacionim mrežama SAD, dok god te prijave nisu uključivale federalne fondove. U jednom trenutku na spisku nepoželjnih kompanija našao se i Xiaomi, ali je ta odluka brzo povučena.

Fizičko uništavanje opreme

Prema rečima predstavnika FCC, kompaniji Huawei je odobreno preko 3.000 prijava od 2018, zahvaljujući ovoj “rupi” u zakonu. Novi zakon ima za cilj da “pomogne da se osigura da nebezbedna oprema kompanija kao što su Huawei i ZTE više ne bude deo komunikacione mreže SAD”. Zbog pomenutih prijava FCC je izdvojila 1,9 milijardi dolara za male provajdere da unište postojeću opremu ovih kompanija i zamene je nekom podobnijom.

Stroža pravila

FCCC je takođe predložila i nova pravila koja će omogućiti da se postojeće dozvole povuku.

Možda će vas zanimati

Predstavnici Senata u više navrata su naglasili da je Vlada jednoglasna oko pitanja nacionalne bezbednosti, i da se šalje jasna poruka da SAD žele da kreiraju jako i bezbedno tržište za 5G alternative. Tokom perioda prelaska između vlade Donalda Trampa i Džozefa Bajdena bilo je nekih nesigurnosti po pitanju stava nove administracije oko kineskih kompanija, što je sada potpuno jasno.

Zbog čega SAD smatra da je Huawei pretnja po nacionalnu bezbednost
Izvor: YouTube / CNBC

Nastavak Trampove politike

Nakon odluke FCC da stavi pomenutih pet kompanija na spisak nepoželjnih u SAD, predsednik Bajden je u julu dodao još 14 kineskih kompanija na ekonomsku crnu listu Ministarstva trgovine, onemogućavajući da kompanije iz SAD sarađuju sa njima.

Licence koje su Huawei i ZTE mogli da dobijaju od FCC je bila poslednja šansa kineskih giganata da imaju bilo kakvo poslovanje na tržištu SAD, što je sada praktično nemoguće. Ono što niko ne pominje je kako će se to odraziti na poslovanje kompanije Huawei čiji je primarni izvor prihoda upravo telekomunikaciona oprema. Kada se tome doda činjenica da su države koje imaju jake veze sa SAD (Velika Britanija, Australija, Kanada...) takođe ograničile ili potpuno zabranile korišćenje Huawei telekomunikacione opreme, dodatno utičući na poslovanje ovog giganta.

Optužbe bez dokaza

Predstavnik kineskog Ministarstva inostranih poslova Žao Lijan izjavio je još u junu mesecu da “SAD bez bilo kakvih dokaza i dalje koriste nacionalnu bezbednost i državnu snagu da potisnu kineske kompanije sa tržišta SAD.”

Američki predsednik Džozef Bajden i kineski lider Ksi Đinping treba da održe zajednički virtuelni sastanak u ponedeljak uveče po američkom vremenu, na kojem će se najverovatnij naći i pitanja vezana za zabrane koje je vlada SAD uvela.

Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.

Možda će vas zanimati

Tagovi

Najnovije

Uređaji

Testovi

…

Komentari 11

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Sasa

Dok ovi Ameri ne dobiju po njušci nece se smiriti, a kad pukne film Kinezima i Rusima, nek im je Bog u pomoci. Bice ravni ko sahara.

Srba

Mi treba Americi da uvedemo sankcije.

sasa

ameri najbolje znaju kako se spijunira krpz tehnologiju, ipak je NSA ta koja ostavlja rupe u kernelima Windowsa, Linuxa i MacOS-a