HUAWEI I SMIC DOBILI LICENCE: Nekim kompanijama iz SAD-a omogućeno je da sarađuju sa proizvođačima telefona i čipova | Smartlife RS

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

HUAWEI I SMIC DOBILI LICENCE: Nekim kompanijama iz SAD-a omogućeno je da sarađuju sa proizvođačima telefona i čipova

Sjedinjene Američke Države nisu otkrile koje kompanije su dobile licencu.

 Huawei AppGallery aplikacije Izvor: SmartLife / Marko Čavić

Kompanija Huawei je kažnjena sankcijama SAD-a u trenutku kad se približavala kompaniji Samsung na prvom mestu tržišta mobilnih telefona tokom 2019. godine.

I dok neki veruju da je administracija Donalda Trampa kompaniju Huawei stavila na entitetsku listu zbog toga što je pretekla Apple, zvaničan razlog je to što je SAD kompaniju Huawei vidi kao nacionalnu pretnju, bez obzira na to što dokazi za to nikad nisu predočeni.

Možda će vas zanimati

Zbog odluke Amerike u maju 2019. godine kompaniji Huawei je potrebna licenca tj. svim njenim kompanijama-saradnicama da sarađuju međusobno u domenu softvera, ali i hardvera.

Nakon kompanije Huawei i SMIC, proizvođač čipova je stavljen na ovu listu.

Iako je softverske nedostatke kompanija uspela da prevaziđe vrlo brzim i snažnim razvojem AppGallery prodavnice zasnovane na Huawei Mobile Services ekosistemu, blokada i rasturanje lanca isporuke u domenu čipova naškodilo je kompaniji mnogo više.

Huawei tako nije mogao da proizvodi svoje čipsetove HiSilicon tj. Kirin, a od septembra 2019. godine kompanija nije mogla ni da kupuje čipsetove. Kasnije, Qualcomm je dobio dozvolu da prodaje čipove kompaniji Huawei, ali samo do 4G verzije, ali u svim segmentima - od tzv. entry-level klase do flagship.

Više o tome kako je Huawei-ju sad i planovima za dalje čitaćete u ekskluzivnom intervjuu sa Kevinom Hoom, jedim od direktora kompanije

Pojedini predstavnici američkog kongresa još u maju tražili su da se objavi koje kompanije su u periodu od novembra 2020. do aprila 2021. godine dobile licence za saradnju sa kompanijom Huawei i SMIC, a agencija Reuters napominje da, iako imena nisu otkrivena, neki podaci jesu.

Recimo, kompanijama iz SAD ili sveta koje koriste američku tehnologiju da bi sarađivale sa kompanijom Huawei odobreno je 188 licenci vrednosti 42 milijarde dolara, a SMIC kompaniji 113 u vrednosti preko 61 milijarde dolara.

U procentima, oko 90% traženih licenci za SMIC saradnju je dobilo zeleno svetlo, dok je za Huawei taj broj niži i u pomenutom periodu je bio na 69%. Licence se izdaju na period od četiri godine.

Huawei nastavlja dalje po svom

Kompanija Huawei nastavlja svoj put dalje bez podrške onih kojima je ona uskraćena, a najnoviji telefon pojavio se u prodaji i kod nas - Huawei nova 9.

Ovo je Android 11 telefon zasnovan na EMUI 12 korisničkom okruženju, ima poznatu RYYB glavnu kameru rezolucije 50 megapiksela sa AIS tj. stabilizacijom zasnovanom na veštačkoj inteligenciji i odličan dizajn u dve boje. Ekran je OLED, zakrivljen dijagonale 6,57 inča, a unutra su Snapdragon788 čipset, 8 GB RAM i 128 GB memorije.

Kompletne specifikacije i kako da naručite telefon, uz koji vam na poklon stižu Huawei FreeBuds 4 slušalice, pogledajte u našoj vesti s premijere u Beču.

Huawei n Track to Map the Future VIDEO
Izvor: Huawei Mobile

Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.

Možda će vas zanimati

Najnovije

Uređaji

Testovi

…

Komentari 1

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Beogradska seljačina

Staro kinesko ime Kevin. Koja je tek fora što su onoliki bogataši poženili Kineskinje u poslednjih 10 godina?