U najnovijem istraživanju digitalnog kvaliteta života imamo priliku da vidimo neke interesantne podatke vezane za našu zemlju.
Holandska kompanija Surfshark, najpoznatija po svojim VPN uslugama, sprovela je istraživanje o digitalnom kvalitetu života u 117 zemalja, među kojima je i Srbija.
U ovom istraživanju, četvrtom po redu, Surfshark je ocenjivao digitalni kvalitet života na osnovu pet stvari:
- Povoljnost pristupa internetu
- Kvalitet interneta
- Kvalitet infrastrukture
- Stanje sajber bezbednosti
- Kvalitet e-usluga javne uprave
Prema istraživanju, Izrael je zemlja u kojoj je digitalni kvalitet života najbolji, a prate je Danska, Nemačka, Francuska i Švedska. Ovo je značajno poboljšanje u odnosu na prošlu godinu, kada je ova Izrael zauzimao četvrto mesto. Ipak, ne sumnjamo da vas najviše zanima kako se rangira Srbija.
Povoljnost pristupa internetu u Srbiji
Povoljnost pristupa internetu se meri na osnovu dva indikatora - cenom najjeftinijeg 1 GB mobilnog interneta, odnosno cenom najjeftinijeg kućnog internet paketa podeljenom sa prosečnom zaradom po satu.
Prema istraživanju, Srbija je u odnosu na prošlu godinu napredovala 15 pozicija i našla se na 41. mestu u svetu po povoljnosti pristupa internetu, a kako navodi Surfshark, prosečna osoba u Srbiji mora da radi 118 minuta kako bi priuštila najjeftiniji kućni internet paket.
Kvalitet interneta u Srbiji
Kvalitet interneta zavisi od brzine i stabilnosti internet konekcije - spor i nestabilan internet ometa svakodnevnu upotrebu i smanjuje radnu efikasnost, dok brze i stabilne veze omogućavaju bolju komunikaciju, kvalitetan sadržaj i ostalo.
Srbija se po kvalitetu interneta prošle godine nalazila na 64. mestu, dok je ove godine situacija bolja, pa zauzimamo 50. poziciju.
Kvalitet infrastrukture u Srbiji
Kvalitet infrastrukture se određuje na osnovu toga koliko je dobro razvijena i inkuzivna postojeća infrastruktura u zemlji.
Prema podacima do kojih je došao Surfshark, 73,40% naših građana koristi internet. Nažalost, nedostatak 5G interneta je uticao na poziciju Srbije, pa su nas pretekle četiri zemlje i sada se nalazimo na 63. mestu po kvalitetu infrastrukture.
Stanje sajber bezbednosti u Srbiji
Stanje sajber bezbednosti se meri na osnovu toga koliko se bezbedno i zaštićeno ljudi osećaju u zemlji. E-bezbednost pokazuje spremnost zemje da se bori protiv sajber kriminala i njenu posvećenost zaštiti privatnosti na mreži.
Srbija je prošle godine zauzimala zavidno 17. mesto po ovom pitanju, ali se za godinu dana situacija u svetu promenila, pa se sada nalazimo 21. poziciju niže, odnosno na 38. mestu.
Kvalitet e-usluga javne uprave u Srbiji
Surfshark je kvalitet e-usluga posmatrao kroz to koliko su napredne i digitalizovane vladine službe neke zemlje.
Indeks onlajn usluga je ostao isti kao prošle godine, ali je sposobnost Srbije da iskoristi potencijal i efikasnost veštačke inteligencije opala, što nas je postavilo na 45. mesto u svetu.
Digitalni kvalitet života u Srbiji
Digitalni kvalitet života kompanija Surfshark meri tako što sabira ostvarene indekse svih prethodnih stavki.
U odnosu na prošlogodišnji izveštaj, građani Srbije moraju manje da rade kako bi priuštili pristup internetu, brzine mobilnog i broadband interneta su porasle, stabilnost kućnog interneta je opala, a blago je opao i broj korisnika interneta.
Srbija je prema digitalnom kvalitetu života prepustila dve pozicije, pa se sa indeksom od 0,5 ove godine nalazi na 48. mestu u svetu, odnosno na 31. mestu u Evropi. Ukoliko posmatramo samo države sa kojima se graničimo, situacija izgleda ovako:
- Mađarska - 27. mesto
- Bugarska - 30. mesto
- Hrvatska - 31. mesto
- Rumunija - 34. mesto
- Srbija - 48. mesto
- Severna Makedonija - 60. mesto
- Albanija - 64. mesto
- Crna Gora - 75. mesto
- Bosna i Hercegovina - 80. mesto
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.