NE TROŠITE PARE, NFT KONCEPT NEMA NIKAKVOG SMISLA: Sve što drugi plaćaju milionima nalazi se na dva klika od vas | Smartlife RS

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

NE TROŠITE PARE, NFT KONCEPT NEMA NIKAKVOG SMISLA: Sve što drugi plaćaju milionima nalazi se na dva klika od vas

Sajt The NFT Bay čuva kolekcije digitalnih umetnina, da vi ne biste morali da kliknete desnim tasterom miša i odaberete opciju "Save As".

 The NFT Bay Izvor: SmartLife / TheNFTBay.org / Printscreen

Sajt pod nazivom The NFT Bay nedavno se pojavio, sa idejom da omogući da svako od nas može da preuzme svaki NFT sa Ethereum i Solana blokčejna, otkirvajući potpuni besmisao NFT koncepta.

Šta beše NFT?

Da se podsetimo, NFT he skraćenica od Non-Fungible (nezamenjivi) token, što znači upravo to – da je jedinstven i da se ne može zameniti nekim drugim. Zbog toga NFT treba razlikovati od drguih popularnih tokena kao što je Bitcoin. Bitcoin, na primer, kada zameniti drugim Bitcoin tokenom i dalje ćete imati jedan Bitcoin. Kada zamenite jedan NFT za drugi, imaćete potpuno drugu stvar. NFT takođe omogućava digitalno vlasništvo nad nečim.

Možda će vas zanimati

Upravo tu počinju potencijalni problemi. Ideja iza NFT-ova je da svako može da kupi deo digitalne umetnosti — koji uključuje bilo šta, od slike do izvornog koda Interneta — koristeći istu blokčejn tehnologiju, kao onu koja se koristi za transakcije kriptovaluta. Ovako se zadovoljavaju i umetnik i kupac. Umetnik, jer je plaćen za svoj rad, a kupac jer ima dokaz da poseduje NFT.

Šta je NFT?
Izvor: YouTube / Rhett / Mankind

Pa šta je onda problem?

"Umetnost" koja je vezana za NFT, slika na primer je samo digitalni fajl. To znači da apsolutno ništa ne sprečava bilo kojeg Internet korisnika da klikne desnim klikom miša na NFT i skine ga za sebe. Upravo to je cela poenta The NFT Bay sajta: oni su kliknuli desnim klikom na sve NTF-ove, da vi to ne biste morali da radite. I dok je neko platio milione za neku "umetnost", vi možete imati istu stvar na svom računaru, potpuno besplatno.

Zbog čega kupovina NFT-a nema smisla?

Kupovina NFT-a je kao kupovina flaširane vode, iako živite prekoputa izvora na kojem možete da natočite ili popijete tu vodu potpuno besplatno kad god hoćete. U suštini kupac troši novac koji ne mora da potroši u zamenu za ništa, osim teoretskog vlasništva nad flašicom vode. Pored toga, pošto NFT blokčejn zahteva održavanje, kreiranje blokova zahteva računarsku snagu, osim što ne kupujete ništa, vi direktno zagađujete okolinu.

Možda će vas zanimati

Kreator The NFT Bay sajta Džefri Hantli je to plastično objasnio u sekciji "O nama" na pomenutom sajtu: "Poznato je da web2.0 hostovi često ispadnu iz mreže (404 greške), ovaj zgodan torrent sadrži sve NFT-ove tako da buduće generacije mogu da proučavaju ovu generacijsku maniju i kolektivno kažu... WTF? Uništili smo našu planetu zbog OVOGA?!"

Džefri je namerno odabrao da sajt izgleda kao verna kopija legendarnog The Pirate Bay sajta koja sadrži. Ono što smo primetili je da je ovaj sajt nastao više kao pošalica na ceo besmisao NFT-ova, i da šta god da ukucate u pretragu, dobićete 40 istih NFT-ova, a ne zaista celu kolekciju koja se pominje. Mada, s obzirom da se tek pojavio, možda jednostavno nisu stigli dovoljno puta da kliknu i preuzmu sve NFT-ove.

17,76 TiB NFT-ova

Sa druge strane, prvi torrent na listi, nazvan "Lucky Binary NFT Number #89123", odnosno "The Billion Dollar Torrent (all NFT's from Ethereum & Solana)", jer se naziv promeni kada kliknete na link, sadrži torrent fajl koji navodno omogućava da preuzmete 17,76 TiB podataka. Nažalost, mi imamo SSD-ove od po 1 TB, tako da nismo mogli da probamo da li ovaj torrent zaista javi.

Ako ste vi uspeli, javite nam šta ste skinuli i šta vam se najviše sviđa.

Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.

Možda će vas zanimati

Tagovi

Najnovije

Uređaji

Testovi

…

Komentari 13

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Sombor

U princip ne znam ni sto ostavljam komentar na jednom klasicnom clickbait sajtu, ali morao sam to da uradim jer smo mi kao narod drasticno informaticki nepismeni i ne moze to svako da vidi. Neko gore spominje malo istrazivanja, ne znam ko da to uradi, jer ovo nije delo novinara i nema potpis autora teksta. Dalje, sve sto je napisano u tekstu je jedna velika laz i daleko od istine. Ukoliko neko zeli da istrazuje o NFTu najbolje bi bilo da to pocne kod umetnika i kreatora NFTa. Odatle ce vrlo lako moci da nadje put dalje u ono sto ga interesuje. Npr jedan od pionira i mejnstrim NFT kulture je “beeple”. Negde u komentarima je pisalo i da nije tacno ono sto je covek rekao za Moja Lizu, moj odgovor je da je ipak tacno, jer uz gomilu NFTova ide i fizicka kopija kojih ima samo odredjeni br, u nekim slucajevima samo jedna. I na kraju poruka autorima teksta i uopste citaocima, umesto da hvatamo ovaj brod i da pokusamo da izvucemo nesto iz svega toga, npr nove poslove, nove nacine prihodovanja, ozivimo muzeje, privatne galerije mi bacamo hejt. Nije bas sve na ovom svetu tako lose i tako besmisleno. Cak i da jeste, zasto od toga ne napraviti nesto lepo?

PogrešanSmer

@Sombor Ako si kupio NFT uz koji ide i fizički print iz ograničene serije, onda si kupio NFT i fizički print iz ograničene serije, a ne prosto NFT. Ako smatraš da je taj limitirani, fizički print stvar koja kupovinu odgovarajućeg NFT-a čini nalik kupovini klasične umetnine, onda se suštinski slažemo da kupovina samog tokena ne poseduje isti kvalitet kao kupovina fizičkog likovnog dela. Kako bi izgledao muzej NFT-jeva? Ozbiljno pitam.

Sombor

@Sombor @Pogresan smer Kupio si ga u kripto valuti. Mislim da je kvalitet umetnickog dela vrlo individualna stvar. U zavisnosti od umetnickog dela, muzej bi bio prilagodjen audio vizuelno crypto NFT dozivljaju