UHVAĆEN NA DELU: Popularni internet pregledač prikuplja podatke korisnika koji koriste Incognito režim | Smartlife RS

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

UHVAĆEN NA DELU: Popularni internet pregledač prikuplja podatke korisnika koji koriste Incognito režim

Više od 500 miliona preuzimanja ima ovaj internet pregledač i to samo na Android uređajima!

Mnogi korisnici često pomisle da kada koriste Incognito mode na internet pregledaču, da će njihova pretraga ostati privatna.

Skorašnji primer sa kompanijom Google i njihovom aplikacijom Chrome je pokazao da to nije baš tako, a sada se pojavio novi slučaj.

Možda će vas zanimati:

Jedan od najpopularnijih internet pregledača na Android i iOS uređajima, UC Browser otkriva podatke korisnika sa svih posećenih internet stranica, ti podaci se potom šalju njihovim serverima, čak i kada korisnik koristi Incognito režim. To je otkrio Gabi Cirlig koji istražuje sigurnosne propuste, a tu informaciju je potvrdio Forbes

UC Browser je u vlasništvu kineske kompanije Alibaba (Džek Ma), podaci sa GlobalStats tvrde da je u pitanju četvrti najpopularniji internet pregledač na pametnim telefonima, ispred njega su samo Chrome, Safari i Samsung internet. Na Android uređajima je UC Browser preuzet u više od 500 miliona navrata.

Iako su iz te kompanije istakli da njihov internet pregledač ne skuplja istoriju pretrage kada koristi Incognito režim, Cirlig i još dvojica nezavisnih istraživača sa Forbes-a su potvrdili da je svaka posećena stranica zabeležena i poslata na privatan servis te kompanije. Cirlig je napomenuo da se među tim podacima nalazi IP adresa i identifikacioni broj korisnika, a kaže da uz pomoć tih podataka "može lako da se nađe otisak prsta korisnika", što znači da mogu da otkriju pravi identitet, prenosi Laptopmag.

UCWeb URL leak
Izvor: Gabi Huc

Engleska verzija te aplikacije je izbrisana sa App Store prodavnice, a treba istaći da ta kompanija nije dostavila Apple-u koje podatke prikuplja od korisnika, što je jedan od uslova da se neka aplikacija nađe u njihovoj prodavnici. I dalje se može preuzeti ova aplikacija putem Google Play Store prodavnice ukoliko posedujete Android uređaj.

Ukoliko imate UC Browser na svom telefonu, trebalo bi da razmotrite i druge opcije. Ponuda nije limitirana samo na Chrome i Safari, već postoji zaista dosta solidnih alternativa koji su fokusirani na zaštitu korisnika. Pisali smo i o tome koje podatke internet pregledači prikupljaju o korisnicima, što će vam znatno pomoći da suzite izbor. Na kraju ćemo vam ostaviti i anketu kako bi videli koji internet pregledač koriste naši čitaoci.

Anketa

Koji internet pregledač vi koristite?

  • Google Chrome

    52.45% (1176)

  • Mozilla Firefox

    13.65% (306)

  • Opera

    11.73% (263)

  • Neki drugi...

    7.76% (174)

  • Microsoft Edge

    4.55% (102)

  • Safari

    4.19% (94)

  • DuckDuckGo

    3.61% (81)

  • UC Browser

    1.25% (28)

  • Internet Explorer

    0.8% (18)

Koji internet pregledač vi koristite?

Rezultati

Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.

Pročitajte i ovo:

Najnovije

Uređaji

Testovi

…

Komentari 3

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Mirko

Na telefonu mi je najbolji Vivaldi, na laptopu Brave. Chrome ne koristim već deceniju. Jedino što sam na androidu ucenjen da ga nekad pogledam, ali čak i tada preusmerim na Vivaldi. UC Browser je bio otkrovenje dok nisam shvatio da je on sam malver i šutnuo ga kao štetnog, vrlo brzo nakon što sam ga instalirao.

Beogradska seljačina

Oseti se to u radu, da se krčka i ponešto što ne vidiš na ekranu, ali narod “nema vremena” da uključi mozak, jer “žuri u modernom svetu”.

Max

Šta da radim ja koji ne koristim Chrome? Ja sam uhvaćen u najvećem zlodelu!