USPORAVAJU TELEFONE ZA NAŠE DOBRO: Da li su proizvođači koji guše performanse zaista bili u pravu? | Smartlife RS

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

USPORAVAJU TELEFONE ZA NAŠE DOBRO: Da li su proizvođači koji guše performanse zaista bili u pravu?

Iako je razumljivo zašto korisnici kritikuju odluku, ističe se da je kod pametnih telefona, tableta i drugih nosivih uređaja važnije koliko traje baterija, koliko se elementi greju, nego kakve su performanse.

 Mobilne igre Izvor: Pexels/ RODNAE Productions

Na desetine korisnika se nedavno požalilo da Game Optimizing Service (GOS) kompanije Samsung ograničava performanse nekih aplikacija i igara na pametnim telefonima.

Uskoro je stigao odgovor, a kompanija je objasnila da optimizacija služi da CPU i GPU zaštiti od pregrevanja, a bateriju od brzog trošenja.

Možda će vas zanimati

To nije prvi put da telefoni guše aplikacije i igre, budući da je OnePlus 2021. godine učinio isto.

Korisnici su nezadovoljni jer plaćaju premijum hardver koji na kraju ne mogu da koriste, a testovima je utvrđeno da su Galaxy S22 Ultra performanse nakon uključivanja optimizacije navodno oslabile za 50%.

Iako je razumljivo zašto korisnici kritikuju odluku, ističe se da je kod pametnih telefona, tableta i drugih nosivih uređaja važnije koliko traje baterija, koliko se elementi greju, nego kakve su performanse. Zbog toga se tvrdi da Game Optimizing Service kompanije Samsung postoji s dobrim razlogom.

Testovi pokazuju da aplikacije troše mnogo više na neotimizovanim Galaxy S22 Ultra telefonima sa Snapdragon 8 Gen 1 SoC, a razlika se vidi već u prvom minutu nakon što se isključi optimizacija (troši više od 10 W, što je mnogo za mobilne uređaje koji se obično kreću oko 7 W). Baterija zbog toga brže slabi, a uređaj se više greje, dok se performanse na duži rok ne popravljaju toliko da bi to moglo da predstavlja prednost.

Pogledajte video:

Samsung Galaxy S22 Ultra usporava igre
Izvor: YouTube/ @Golden Reviewer

Napominje se da jedan test nije čvrst dokaz, ali stručnjaci kažu da pomaže da se razume da je odluka o optimizaciji aplikacija i igara ne samo nužna, već i mudra. To ne znači da bi kompanije i ubuduće trebalo da guše aplikacije bez znanja i dozvole korisnika, već da im dozvole da sami izaberu da li im je važnije trajanje baterije ili performanse. Mada većina korisnika nije primetila promene u optimizaciji kod Samsung ili OnePlus telefona, brže trošenje baterije se uglavnom odmah oseti, a to ipak ukazuje šta je većini bitnije.

Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.

Možda će vas zanimati

Najnovije

Uređaji

Testovi

…

Komentari 3

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Jos jedna zrtva

Samsung S10e, korisnik godinu i 3 meseca, poceo sam neke bagove da primecujem nakon poslednjeg update-ovanja. Mislim da cu zabraniti dalje update-ovanje, da se jos vise ne zagnoji i inficira.

Janko

Imam Samsung A52S 5G i dva puta dnevno ga punim. Koliko bi tek trošio baterije da ga ne optimizuju!? Moraju da peglaju kako znaju jer im je softver im je krš!

beogradska seljačina

Ma da, daju nam da biramo, baš su velikodušni. Nikako da saznamo kome bi smetalo da mu telefon bude 5mm deblji a sa 2x većom baterijom.