I TABLET I LAPTOP I EKSTERNA GRAFIKA: Testirali smo ASUS ROG Flow Z13 | Smartlife RS

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

I TABLET I LAPTOP I EKSTERNA GRAFIKA: Testirali smo ASUS ROG Flow Z13

Autor Marko Nešović

Među najrazličitijim uređajima sa kojima smo imali prilike da se sretnemo u poslednjih nekoliko godina, malo je onih koji su nas iznenadili kao ASUS gejmerski laptop/tablet sa RTX 3050 Ti i eksternom grafikom.

 ASUS ROG Flow Z13 (20).jpg Izvor: Stefan Stojanović

Gejmerski laptopovi nisu ništa novo danas. Malo većih dimenzija, pre svega zbog boljeg sistema hlađenja, nešto debljeg punjača i malo bučniji kada ih preopteretite, ali ove mašine polako, ali sigurno menjaju desktop računare. Pročitajte samo naš test ROG Zephyrus M16 laptopa i sve će vam biti jasno.

I jeste i nije

Ovako smo počeli priču, jer ASUS ROG Flow Z13 i jeste i nije laptop. Sa druge strane, ako Microsoft Surface definišete kao laptop, onda Flow Z13 to itekako jeste, sa nekoliko bitnih razlika. Dok su računari kao što je Surface Pro zamišljeni kao ultraportabilne mašine sa baterijama koje traju po ceo dan, ASUS je pustio mašti na volju sa Flow Z13.

Ovaj uređaj jeste laptop, ali jeste i tablet. Možete da se igrate na njemu, stiže sa olovkom, pa možete i da crtate na njemu, tastaturu možete skinuti kad vam ne treba, a postolje sa zadnje strane omogućava fleksibilno postavljanje na bilo koju ravnu površinu i to pod najrazličitijim nagibima.

Možda će vas zanimati

Pored svega toga, hardver koji je ASUS uspeo da upakuje u ovaj tablet je impresivan. Naša konfiguracija je najjača od tri dostupne i ima: Intel Core i9 12900H, 16 GB memorije i RTX 3050 Ti Laptop grafiku. Treba li da napominjemo da je kućište omeđeno 13,4-inčnim ekranom i da je debelo svega 12 mm. Sklopljeni Samsung Galaxy Z Fold 3 ima 14 mm!

 CPU Z, Intel Core i9 procesor Izvor: Marko Nešović

ASUS kaže da je ovo najjači gejming tablet na tržištu, i potpuno su u pravu. Da li ste očekivali nešto drugo sem tečnog metala na procesoru (kao PlayStation 5) i sistem hlađenja sa parnom komorom?

Drugačiji dizajn

ASUS ROG Flow Z13 je impresivan u svakom smislu. Dizajn ne liči ni na šta što ste videli do sad. Ceo tablet je pun natpisa, otvora hlađenja, tribala, pažljivo osmišljenih detalja, konektora, ali i providnog pleksiglasa ispod kojeg se nalazi osvetljeni deo matične ploče.

Kućište izgleda kao nešto što biste videli u nekom SF filmu novijeg datuma, ali u pozitivnom smislu. Kako je zamišljen za gejmere, nismo ni očekivali "sleeper" mašinu, već nešto što svetli, dere se i privlači pažnju. Malo je reći da Flow Z13 nije razočarao.

Aluminijumsko kućište je pravo umetničko delo i zadnja strana poseduje veliko postolje, takozvani kick-stand koji zauzima bar 40% zadnje površine. Iako je tanak, njegova metalna konstrukcija i kvalitetne šarke deluju kao da će izdržati višegodišnje maltretiranje bez ikakvih problema. Šarke omogućavaju utvaranje do ugla od 170 stepeni, što je prosto savršeno za svaki scenario.

Agresivni izgled zadnje strane dodatno je naglašen ROG elementima. Veliki broj 06, izveden otvorima na kućištu i srebrnim šarama, najverovatnije predstavlja godinu 2006. kada je osnovan ROG brend, a na okviru prozora zadnje strane ispisane su geografska dužina i širina ASUS ROG predstavništva na Tajvanu.

For those who dare

Tu su i natpisi "For those who dare" iznad pomenutog "06" logotipa, ali i Core i9 i GeForce RTX nalepnice na postolju dole desno. Ono što nam se posebno svidelo je jarko crveni jezičak koji štrči van zadnje strane i koji omogućava lakše izvlačenje postolja. Ni on nije ostao imun na ROGizaciju, pa poseduje R O G natpis i ROG logo na delu koji je na samom kućištu.

I deo od pleksiglasa je impresivan, posebno jer poseduje RGB osvetljenje, iako prikazuje samo deo unutrašnjosti. Ono što nam se nije svidelo je što zadnja strana nije skroz ravna: blago je izbačeno postolje, a još više taj osvetljeni deo, pa laptop ne stoji ravno na stolu i malo se klati kada na primer želite nešto da crtate po ekranu. Ovo se donekle ispravlja kada okrenete tastaturu na zadnji deo, iako ona ne pokriva celu zadnju površinu.

Ovo ne smete propustiti

Najnovije

Uređaji

Testovi

…

Komentari 1

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Mrčela

Budućnost brzih laptopova tek dolazi. Pogledajte Apple M1, rastura svaki drsktop. Nemojte uzimati laptop sa ekranom manjim od 15.6 inča. Šta im vredi velika rezolucija kada stave scaling 150%? Batalite laptopove 12, 13 i 14 inča. Laptop sa manjim ekranom je predvidjen za sasvim nešto drugo. Ako je jak, predvidjen je da se nakaci na docking station i da se koristi veliki monitor, a posto je laptop mali, jako je portabilan. Raspitajte se sta je mali display i veliki scaling. - Velika rezolucija nema svrhu na malom ekranu, ne bacajte pare.