KAD HOĆETE DA SVE IGRE RADE NA MAX: Testirali smo ASUS ROG Zephyrus M16 | Smartlife RS

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

KAD HOĆETE DA SVE IGRE RADE NA MAX: Testirali smo ASUS ROG Zephyrus M16

Autor Marko Nešović

U vreme globalne nestašice čipova i posebno grafičkih karti, prava je retkost isprobati gejmerski laptop opremljen NVIDIA grafikom najnovije generacije i Intel Core i9 procesorom.

 rog-zephyrus-smartlife-stefan-stojanović-13.jpg Izvor: SmartLife / Stefan Stojanovic

Odmah da se razumemo ASUS ROG Zephyrus M16 nije pravi laptop, osim po svom formatu, po svemu ostalom u pitanju je moćni desktop računar. Veliki monitor, ozbiljan procesor, 32 GB memorije, NVIDIA RTX 3070... kako da sve to stane u kućište laptopa? Ako pitate ASUS – bez problema.

Svet za sebe

Gejmerski računari su oduvek bili kategorija za sebe. Kupovali su ih oni koji vole da se igraju, a nemaju dovoljno prostora na stolu i oko njega za punokrvni desktop računar. Sa druge strane, nije se još pojavio gejming računar sa ozbiljnom grafikom koja može da radi podjednako dobro sa baterijom i kada je laptop priključen u struju.

Možda će vas zanimati

Ovo znači da od igranja van radnog stola nema ništa. Em će se laptop prebaciti na integrisanu grafiku, em vam baterija neće izdržati previše. Prosto je tako, i što pre se pomirite sa tim, pre ćete početi da uživate u ovom zaista izuzetnom laptopu.

 rog-zephyrus-smartlife-stefan-stojanović-25.jpg Izvor: SmartLife / Stefan Stojanovic

I već na prvi pogled jasno vam je da je u pitanju gejmerska zver, jer samo jedna boja preovlađuje - crna. Poklopac kućišta najvećim svojim delom je "rupičast", dok se u donjem levom uglu nalazi sjajna Republic of Gamers značka. Čisto da malo razbije monotoniju.

16'' ekran u 15'' kućištu

Ono što je interesantno kod ROG Zephyrus M16 je što poseduje 16-inčni 16:10 ekran visoke rezolucije – 2560x1600 piksela, dajući vam veliku radnu površinu za igranje i druge stvari koje radite kada se ne igrate. Pored svojih dimenzija, u pitanju je ekran sa IPS panelom i mat premazom, osvežavanjem od 165 Hz i odzivom od dovoljno brze 3 ms. Okviri ekrana su nestvarno uski, posebno sa strane, dok su najizraženiji dole, ali to nećete primetiti, jer se taj deo ekrana spušta na dole da bi malo podigao donji deo laptopa.

Možda će vas zanimati

Kvalitet slike je na visokom nivou, ASUS navodi 100% DCI-P3 pokrivenosti, kao i Pantone validaciju, što znači da je ovaj laptop spreman i za izazove u radu sa poslovima koji zahtevaju veran prikaz boja poput rada sa slikama i video materijalom.

Ekran je takođe veoma svetao, što znači da malo autonomije možete dobiti ako smanjite pozadinsko osvetljenje koje je na maksimalnom nivou od pravih 500 nita prejako za svakodnevni rad.

Kako se čuje

Otvaranjem poklopca otkrivate manju tastaturu nego što bismo to očekivali, bez numeričkog dela i pojedinih tastera kao što su Insert i PrintScreen. Umesto njih, levo i desno se nalaze otvori audio sistema (hlađenja) koji se sastoji od četiri zvučnika - dva tvitera i dva vufera od po 2 W. Otvori se nalaze i sa donje strane, pa su performanse audio najbolje kada je laptop smešten na stolu i postoji ravna površina od koje se može odbijati zvuk. jačinom zvuka nismo bili previše oduševljeni, jer smo očekivali više od gejming modela ovih dimenzija i četiri zvučnika. Kvalitet je dobar, posebno zahvaljujući dva "niskotonca", ali treba biti realan i ne očekivati previše od zvučnika u laptop kućištu, koji je pre svega ograničen fizičkim dimenzijama i rezonantnom kutijom.

Tastatura i tačped

Tastatura je chiclet tipa, što znači da ima dovoljno veliki razmak između tastera, tako da ne grešite mnogo kada kucate, ali su tasteri fizički manji. Tastatura je RGB tipa, poseduje tri nivoa jačine pozadinskog svetla čije boje možete podešavati širinom celog RGB spektra boja. Napomenućemo još jednom nedostatak PrintScreen i Insert tastera kao najveću manu, iako ASUS na F6 smešta prečicu za snimanje ekrana.

Možda će vas zanimati

Power taster je smešten iznad desnog dela tastature, funkcioniše kao senzor otiska prsta, što nam se posebno svidelo, a tu su i dodatna četiri tastera iznad leve strane – za kontrolu glasnoće, mikrofon i pozivanje ROG Armory Crate softvera. Tačped je veliki i ima integrisane tastere, a ASUS se potrudio da kada vam mi nije tu, on bude prva pomoć, sa svojim odličnim odzivom od 144 Hz.

Površina oko tastature i tačpeda je matirana i plastificirana, "mekana" na dodir, ali i magnet za otiske prstiju. Napomenućemo i da se LED lampice nalaze na sredini iznad tastature, tako da su vidljive i kada je laptop zatvoren, da biste na primer znali da li se puni. Nije nam se svidelo što su prilično blizu ekrana, pa se u igrama može desiti da vam zasmeta njihov odsjaj, posebno u tamnim scenama.

Hlađenje na nivou

Donja strana je puna otvora rashladnog sistema sa dva ventilatora i pregršt toplotnih cevi. Imajte na umu da hlađenje funkcioniše tako što ose vazduh uzima odozdo i izbacuje kroz otvore na pregibu donjeg dela kućišta i ekrana i preko bočnih otvora, pa je bitno da laptop ima dovoljno prostora sa donje strane za uzimanje svežeg vazduha.

 rog-zephyrus-smartlife-stefan-stojanović-2.jpg Izvor: SmartLife / Stefan Stojanovic

Ovo ne smete propustiti

Tagovi

Najnovije

Uređaji

Testovi

…

Komentari 9

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Nikola

Samo Eurocom, ko je video, zna sta je to

Max

Za mene je svako ko kupuje laptop da bi na njemu igrao igre bil-de

UpućenO

@Max Ma, bre, SVAKI se čuje kao TRAKTOR i to je kraj rasprave. Em vreo, em bučan, em bateriju možeš odmah da baciš... Ne razumem tolike pare daš da bi se "mobilno" igrao. Ne vredi pričati ljudima, nemaju pojma očigledno.