ASUS svoju Vivobook seriju naziva laptopovima za kuću, i to je sasvim adekvatan opis za njih. Uz to, laptopovima Vivobook serije nije strano da dolaze sa kućištima raznih boja. Ipak Vivobook serija se deli na čak 6 potkategorija: Pro, S, Flip, Go, Slate i samo Vivobook.
Vivobook je klasičan laptop upečatljivog dizajna, sa ekranima dijagonale u rasponu od 14 do 17 inča i performansama za sve zadatke koji vam mogu pasti na pamet. Flip ima ekran koji se rotira za 360 stepeni, Slate je 2 u 1 tablet, Go je mala i kompaktna verzija koju nosite sa sobom gde god da krenete, S je oznaka za supertanko kućište, dok Pro modeli imaju nešto jači hardver od ostatka ponude.
OLED pre svega
Model Vivobook Pro 15 OLED vam mnogo toga govori iz svog naziva: Vivobook serija, Pro kategorija - jači hardver, 15-inčna dijagonala i OLED ekran. Od svega ovoga verujemo da vam je OLED privukao najveću pažnju, i to sa dobrim razlogom.
Koliko god da je kategorija OLED ekrana popularna na telefonima više klase, kod laptopova i televizora, OLED je rezervisan samo za premijum modele sa visokom cenom. Ili je bar tako bilo. I upravo OLED ekran je ono što vam prvo upadne u oči. Ruku na srce, upao bi vam i IPS ekran u oči, jer je to najveća površina laptopa, ali jasno vam je šta smo hteli da kažemo.
Izvor: Stefan StojanovićOsnovna prednost OLED ekrana je tehnologija panela, sa 1920 piksela po horizontali i 1080 individualno osvetljenih piksela po vertikali. Na ekranu dijagonale 15 inča fullHD rezolucija nije ništa novo i neviđeno, ali slika koju omogućava OLED ekran je vanserijska.
Po čemu se OLED ekrani razlikuju?
OLED ekrani su poznati po tome da imaju izuzetno visok kontrast i najboljem prikazu crne boje od bilo kog tipa ekrana. Ovo se postiže fizičkim gašenjem piksela, što drugi ekrani ne mogu, jer pikseli moraju da budu osvetljeni u nekoj meri. Pored toga, boje na OLED ekranima deluju življe i atraktivnije, što je ukratko i utisak koji stičete kada koristite ovaj ekran.
Panel pokriva 100% DCI-P3 raspona boja ima Vesa HDR True Black 600 sertifikat i Pantone validaciju, sa smanjenim nivoom plavog svetla. Svetlina je na visokom nivou, pa će se ekran uspešno suprotstavljati odsjaju kada je izvor svetla iza vaših leđa. Treba imati na umu da zbog osvetljenja na nivou piksela, a ne preko lampi iza ekrana kao kod LCD ekrana, OLED ekrani imaju veću percepciju svetline. Ovo znači da u dnevnoj sobi OLED sa svetlinom manjom od 200 nita omogućava istu sliku kao LCD ekran sa svetlinom od 400 nita.
Samsung AMOLED panel koji je ugrađen u Vivobook Pro 15 OLED je veoma brz i ima odziv od 0,2 ms, što znači da je savršen za igre, pa je prava šteta što se oslanja samo na integrisanu Vega 8 grafiku unutar CPU-a.
Tehnologije koje brinu o zdravlju vašeg ekrana
Napomenućemo i da ASUS implementira nekoliko tehnologija u okviru MyASUS aplikacije koje služe za brigu o OLED ekranu. Pixel refresh pokreće poseban čuvar ekrana posle 30 minuta neaktivnosti koji optimizuje kvalitet prikaza i "osvežava" piksele, šta god to značilo. Pixel shift pomera sliku za po piksel u određenom smeru, kako statične slike ne bi urezale sliku na ekran.