Novi izbori održavaju se za vikend, a kompanija Meta je objavila da je blokirala više od 1.000 lažnih naloga koji su širili dezinformacije u korist aktuelne vlasti Nikaragve.
U izjavi kompanije koja stoji iza društvenih mreža Facebook i Instagram navodi se da je jedan broj naloga bio u vlasništvu zaposlenih kod regulatora telekomunikacionih operatera i visokom sudstvu, što je posebno zabrinjavajuće.
Snaga pogrešnih informacija
Sve ovo se dešava pred predsedničke izbore, zakazane za naredni vikend, dok su najjači opozicioni kandidati već u zatvoru. Meta navodi da su nalozi koji su blokirani bili pod kontrolom državne vlade i vladajuće partije FSLN i da su strateški plasirali lažne informacije. Zatvoreno je ukupno 937 Facebook naloga, 140 stranica, 24 grupe i 363 Instagram naloga.
Kampanja predvođena pogrešnim informacijama navodno je počela još 2018. godine u cilju blaćenja opozicije, i proširila se na druge platforme, uključujući TikTok i Twitter. U Facebook izjavi kaže se da je mreža bila koordinirana sa ciljem da manipuliše mišljenjem građana, korišćenjem lažnih naloga, te da je pojedincima ovo bio dnevni posao, sa sve pauzom za ručak u određeno vreme.
Situacija na ivici novih sukoba
Vlada Nikaragve je počela sa hapšenjem opozicionara još od juna 2021. godine pod optužbama za izdaju ili pranje novca, dok su mediji izveštavali da se radi o neosnovanim optužbama napravljenim da bi se sklonili politički oponenti.
Paradoks
Sa druge strane, kompanija Meta, koja stoji iza društvenih mreža Facebook i Instagram optužena je nedavno da namerno ne sankcioniše govor mržnje i manipulacije na Facebook mreži, u cilju podsticaja interakcija. Stoga cela ova situacija, iako verovatno istinita, treba biti posmatrana sa zrncem sumnje, jer se Facebook sada svojski trudi da se prikaže u najboljem svetlu, kako bi se silne optužbe koje pljušte u poslednjih nekoliko meseci polako zaboravljale.
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.