Kako bi sprečili korišćenje VPN-a da bi se pristupilo sadržaju koji je zaključan u vašem regionu Netflix je počeo da blokira određene IP adrese. Međutim, blokirani su i korisnici koji ne koriste VPN ili proxy servere...
Sadržaj se razliku od zemlje do zemlje
Netflix, servis za strimovanje ima različit sadržaj u zavisnosti od regiona u kojem se nalazite. Tako ćete imati najbolji katalog ukoliko se nalazite u SAD, dok je ponuda u pojedinim evropskim zemljama veoma ograničena. Korisnici se dovijaju korišćenjem VPN servisa i predstavljanjem svoje adrese na drugoj lokaciji, kako bi dobili pristup sadržaju koji je zaključan u njihovoj matičnoj zemlji.
Pojedini VPN provajderi imaju takozvane Netflix pakete koji vam omogućavaju jednostavno podešavanja i odabir prema regionima i sadržaju. Netflix se čak ne vezuje za nalog, pa čak iako ste američki rezident i Netfix je tamo otvoren, ako dođete u Evropu, imaćete pristup sadržaju zemlje u kojoj se nalazite.
Hi Raymond, help is here! If you do not have proxies, VPNs, or other routing software but still see this message, contact your internet service provider. They'll be able to determine why your IP address is associated with proxy or VPN use. https://t.co/JMty6kcu3j ^KG
— Netflix CS (@Netflixhelps) August 11, 2021
Rat traje već 7 godina
Još od 2014. godine Netflix je krenuo u borbu protiv VPN i proxy servera i počeo sa blokiranjem VPN provajdera nakon nekoliko žalbi od strane vlasnika autorskih prava. Korisnici i VPN servisi su pronalazili načine da zaobiđu Netflix restrikcije, i 2016. godine PayPal se udružio sa Netflix platformom i počeo da ne podržava uplate vezane za određene VPN provajdere. Od tada priča se nastavlja, sa natezanjem na obe strane.
Nedavno je srušena šema jeftinih Netflix naloga i Spotify pretplata, kako bi se sprečilo deljenje naloga među korisnicima, kada je američka policija otkrila žšemu AccountBot sistema koji je ilegalnim radnjama nabavljao i preprodavao premijum naloge striming servisa.
Jedan od načina na koji se VPN provajderi bore protiv Netflix zabrana i ograničenja je korišćenje rezidentalnih adresa korisnika za rutiranje saobraćaja. Netflix sistem ove adrese vidi kao normalne korisnike i dozvoljava saobraćaj, tako da većina korisnika van SAD može da zaobiđe zabranu. Što je najgore, ovaj metod se koristi već neko vreme i uopšte nije novost, jer je funkcionisao besprekorno.
Međutim, Netflix je nedavno počeo da blokira rezidentalne IP adrese koje su povezane sa određenim VPN provajderima. Ovo je postalo problematično jer internet provajderi usled nedostatka IPv4 adresa dele adrese među korisnicima, pa se dešavalo da se blokiraju IP adrese korisnika koji nikada nisu koristili VPN ili proxy. Ukoliko dobijete poruku da koristite “unblocker” ili proxy, a ne koristite ih, Neflix vas neće odblokirati, pa je potrebno da se obratite svom provajderu da vam dodeli novu IP adresu i da reši problem sa Netflix platformom.
I dok je potpuno legitimno pravo Netflix platforme da sprečava korišćenje VPN servisa, blokiranje blokova IP adresa ne deluje kao dobro rešenje da se “isteruje pravda”. Kada otvorite Netflix nalog vi pristajete na uslove korišćenja u kojima se eksplicitno govori šta se može, a šta ne, i teško da možete biti u pravu ukoliko vas Netflix blokira, pa je za sad jedino pravo rešenje da se obratite svom internet provajderu.
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.