Da li je verna originalu?
Pre 27 godina, odnosno 5. aprila 1994. godine smrt legendarnog pevača Kurta Kobejna je šokirala mnoge njegove fanove, ali i sve ljubitelje muzike koji su čuli za Nirvanu.
Frontmen grupe Nirvana se tako pridružio "Klubu 27", a u tu grupu spadaju poznati umetnici, pevači i glumci koji su preminuli u 27. godini života, kao što su Džimi Hendriks, Džim Morison, Ejmi Vajnhaus i mnogi drugi.
Kada neka zvezda ode prerano, mnogi fanovi se pitaju šta se dešava sa njihovim radovima i projektima, te da li će se neko njihovo delo pojaviti iako njih više nema.
Lost Tapes of the 27 Club je projekat koji se oslanja na to da kompjuter napiše i izvede pesmu u stilu muzičara koji su premunili u 27. godini života. Svaka pesma je napravljena uz pomoć AI programa (veštačka inteligencija) koji je analizirao do 30 pesama svakog pevača, proučavajući stvari kao što su vokalne melodije, promene akorda, gitarski rifovi, solo i još mnogo toga a sve kako bi ta pesma zvučala kao njihova nova kompozicija.
Ovaj projekat ima za cilj da pomogne članovima muzičke industrije da se bore sa mentalnim bolestima. Njihova namera je da skrenu pažnju na tragično samoubistvo Kobejna i kako muzičari mogu da se izbore sa depresijom, prenosi Geekwire. Koristeći softver koji je pokušao da iskopira Kobejnovo pisanje tekstova i sviranje gitare nastala je i pesma Drowned in the Sun koju izvodi Eric Hogan, pevač grupe Nevermind, koja je ujedno i tribute bend grupe Nirvana.
Kako prenosi Rolling Stone, projekat se oslonjao na Google-ov AI program Magenta.Nešto slično smo videli da je uradila kompanija Sony koja je sa novim programom napravila "novu" pesmu Beatles-a.
"Magenta analizira pesme umetnika kao MIDI fajlove, što funkcioniše slično kao piano roll koji prevodi ton i ritam u digitalni kod koji se potom šalje u sintisajzer da bi se rekreirala pesma. Posle ispitivanja izbora nota svakog umetnika, 'ritmičkih hirova' i preferencija za harmoniju u MIDI datoteci, računar stvara novu muziku koju bi osoblje moglo da poruči kako bi odabralo najbolje trenutke" - ističe Šon O'Konor koji je radio na ovom projektu.
Hogan koji je otpevao ovu pesmu je istakao da nije znao kako istu da otpeva prvi put kad ju je čuo: "Osećao sam se čudno pokušavajući da pretpostavim šta bi Kobejn uradio. Morali su da mi daju upustva, posle čega je sve bilo lakše" - otkrio je on koji je istakao da je Drowned in the Sun dovoljno dobra da dobije vajb, osećaj, vibrabaciju pesme Nirvane, ali da nije dovoljno tačna da bi advokati počeli da zovu.
"Mogu da čujem određene stvari u ovoj pesmi koje podsećaju na primer 'In Utero' ili 'Nevermind'. Zaista razumem šta je veštačka inteligencija uradila" - zaključio je on. Mi ćemo da ostavimo na vama da procenite da li ste dobili utisak kao da slušate Nirvanu. U nastavku možete poslušati i ostale pesme slavnih autora koje je izradila veštačka inteligencija.
Šta vi mislite, da li je veštačka inteligencija verna originalu?
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.