Zadali smo mu par brzalica, poslušajte rezultate u snimku!
Kompanija Google je još davne 2006. godine plasirala Google Translate koji omogućava korisnicima da brzo prevedu tekst sa stranog jezika.
Ova korisna alatka sada ima više od 500 miliona korisnika širom sveta koji svakog dana koriste njihove usluge, a u svojoj ponudi ima preko 100 jezika.
Njen početak nije bio jednostavan, bazirala se na statističkom mašinskom prevođenju, Google je prvobitno prevodio tekstove na engleskom, pa potom na traženom jeziku ukrštajući fraze sa više od milion dokumenata iz zvaničnih transkripta Ujedinjenih nacija i Evropskog parlamenta.
Suprotno tvrdnjama, Google je odlučio da ne zaposli eksperte koji bi vodili računa o gramatici svakog jezika, a razlog za takvu odluku je neprestano razvijanje prirode jezika, ističe Independent. Na početku su prevodi bili lošeg kvaliteta, ali su i dalje bili korisni u otkrivanju konteksta, iako Google Translate nije mogao da dostavi tačan prevod.
U novembru 2016. godine, ta kompanija je objavila tranziciju na neuronsko mašinsko prevođenje, odnosno "deep learning", vrstu mašinskog učenja koja je počela da upoređuje čitave rečenice odjednom iz šireg spektra lingvističkih izvora. Poredivši dva slična jezika, ovaj servis može da zabeleži slične reči što dovodi do toga da olakša sebi ceo proces prevođenja.
Kako se te kalkulacije vrše iznova i iznova, Google može da uoči paterne reči kod dva različita jezika, što dovodi do toga da konstantno povećava kvalitet svog prevođenja. Još od 2010. godine je Translate dostupan na mobilnim telefonima, dok ove usluge može da koristi i svaki internet pregledač.
Zahvaljujući korisniku BojanSRB, sa društvene mreže Reddit Serbia, primetili smo da je srpski jezik dobio svoj glas na Google Translate-u! Umesto robotizovanog muškog glasa, korisnici će moći da čuju prevod nešto toplijim ženskim glasom. Iako ni ovaj glas nije savršen, pored tog tzv. “metalnog prizvuka“ ima i pojedinih problema sa akcentovanjem. Zanimljivo da je samo srpski jezik dobio novu verziju, dok su hrvatski i bosanski prevodi i dalje "robotizovani".
Mi smo rešili da je testiramo tako što smo joj zadali par brzalica, a vi poslušajte u video snimku ispod kako novi Google Translate priča na srpskom!
Šta vi mislite o novom glasu Google Translate?
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.