Američki naučnici su napravili značajan proboj i napravili ogroman korak napred ka neograničenoj energiji.
Naučnici su upravo prešli jedan od najvažnijih pragova u potrazi za energijom nuklearne fuzije. Tim u Nacionalnoj laboratoriji Lorens Livermor stvorio je prvu fuzionu reakciju sa neto dobitkom energije - to jest, uspeli su da proizvedu više energije nego što su potrošili i doveli do paljenja. Naučnici su za ovaj poduhvat koristili 192 lasera kako bi gađali cilindar koji sadrži smrznuti vodonik okružen dijamantom.
Reakcija, koja je izazvala ciklon X-zraka, pogodila je gorivo od deuterijuma i tricijuma sa 2,05 megadžula energije. To je zauzvrat dovelo do talasa neutronskih čestica i 3,15 megadžula izlazne energije. Taj dobitak je ekvivalentan 0,7 kg TNT-a, ali to je dovoljno da se ispune kriterijumi paljenja fuzije.
Razvoj je dugo trajao. Nacionalno postrojenje za paljenje počelo je sa radom 2009. godine, ali je tek 2014. tehnologija fuzije zasnovana na laserima proizvela značajnu količinu energije. Međutim, napredak se ubrzao tokom prošle godine. Laboratorija Lorens Livermor je proizvela mnogo veću količinu energije u testu prošlog avgusta, a u septembru su uspeli da generišu 1,2 megadžula energije koristeći energiju od 2,05 megadžula.
Laboratorija ipak upozorava da su još uvek neophodna mnoga unapređenja pre nego što fuzioni reaktori budu dovoljno praktični za napajanje domova. Tokom prezentacije, naučnici su rekla da je potrebno da poboljšaju broj reakcija u minuti, pojednostave proces i učine ga lako ponovljivim. Neto dobitak energije ne uključuje ceo sistem potreban za pokretanje laserskih sistema - i naravno, naučnici bi trebali da poboljšaju skaliranje, jer bi reaktor morao da napaja dovoljno domaćinstava kako bi opravdao svoje postojanje.
Tehnologija bi mogla biti od vitalnog značaja za ograničavanje globalnog zagrevanja i borbu protiv klimatskih promena. Iako su obnovljivi izvori energije poput solarne energije i energije vetra ekološki prihvatljiviji od uglja, oni ne zadovoljavaju uvek potražnju i mogu zahtevati velike količine zemljišta. Solarne elektrane takođe nisu toliko efikasne u regionima gde sunčeva svetlost može biti ograničena. Dovoljno snažni fuzioni reaktori mogli bi da ostvare san o čistim elektranama koje imaju dovoljno kapaciteta da opslužuju velike populacije bez radioaktivnog otpada nuklearnih postrojenja.
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.