KSTAR je reakciju od 100 miliona °C uspeo da održi 30 sekundi.
Reaktor nuklearne fuzije (KSTAR), koji su razvili istraživači sa Nacionalnog univerziteta u Seulu, dostigao je temperaturu veću od 100 miliona stepeni Celzijusa, sedam puta veću od Sunčevog jezgra, i na toj temperaturi funkcionisao 30 sekundi. Iako ni vreme ni temperatura nisu rekordni, istovremeno postizanje toplote i stabilnosti nas dovodi korak bliže održivom fuzionom reaktoru - sve dok je tehnika koja se koristi skalabilna.
Najveća prepreka u postizanju održive fuzije jeste kontrolisanje plazme, jer ako ista dodirne zidove reaktora, brzo se hladi, guši reakciju i izaziva značajna oštećenja komore koja je drži. Istraživači obično koriste različite oblike magnetnih polja da bi zadržali plazmu - neki koriste ivičnu transportnu barijeru (ETB), koja oblikuje plazmu sa oštrim prekidom pritiska blizu zida reaktora, dok drugi koriste unutrašnju transportnu barijeru (ITB) koja stvara veći pritisak bliže centru plazme.
Južnokorejski tim je koristio modifikovanu ITB tehniku, postigavši mnogo nižu gustinu plazme. Čini se da njihov pristup podiže temperature u jezgru i snižava ih na ivici, što će verovatno produžiti životni vek komponenti reaktora.
Jong-Su Na, vođa istraživačkog tima, kaže da je niska gustina bila ključna i da su "brzi" joni u jezgru plazme integralni za stabilnost reakcije. Ipak, tim još ne razume u potpunosti uključene mehanizme.
Reakcija je zaustavljena nakon 30 sekundi samo zbog ograničenja hardvera, a trebalo bi da budu mogući i duži periodi u budućnosti. KSTAR se sada isključio radi nadogradnje, pri čemu su ugljenične komponente na zidu reaktora zamenjene volframom, za koji Na kaže da će poboljšati ponovljivost eksperimenata.
Li Margets sa Univerziteta u Mančesteru kaže da se fizika fuzionih reaktora sve više razume, ali da postoje tehničke prepreke koje treba prevazići pre nego što se izgradi funkcionalna elektrana. Deo toga će biti razvoj metoda za povlačenje toplote iz reaktora i njeno korišćenje za stvaranje električne energije.
Temperaturni rekord u fuzionom reaktoru i dalje drži kinesko "veštačko sunce", koje je uspelo da postigne 10 puta veću temperaturu od Sunčevog jezgra.
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.