SPREMA SE NESTAŠICA BATERIJA: Rudarenje litijuma ne pokriva potrebe koje rastu iz dana u dan | Smartlife RS

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

SPREMA SE NESTAŠICA BATERIJA: Rudarenje litijuma ne pokriva potrebe koje rastu iz dana u dan

Od baterija u električnim automobilima, preko onih koje skladište struju vetrenjača i solarnih panela do baterija u pametnim telefonima - sve one se oslanjaju na litijum, rudu koja bi za koju godinu mogla da bude u ozbiljnom deficitu.

Sve veća potražnja za baterijama nikako ne ide u korak sa proizvodnjom litijuma, pa je kompanija Rystad Energy nedavno objavila izveštaj u kome se navodi da se do 2027. godine očekuje ozbiljan deficit litijuma. Rast industrije električnih vozila ima značajan uticaj na potražnju litijuma, pa se očekuje da će deficit generisati ozbiljna kašnjenja u proizvodnji oko 3,3 miliona vozila na baterije.

Problem je u tome što nema novih projekata rudarenja litijuma, zbog velikog štetnog uticaja na okolinu u procesu prerade. Čile, Agentina i Australijasu glavna mesta za eksploataciju litijuma, sa razlikom što se rezerve u Australiji razlikuju, jer se nalaze u čvrstim stenama.

 ASUS ROG Phone 5 baterije
ASUS ROG Phone 5 baterije
Izvor: SmartLife / YouTube / JerryRigEverything

Da bi se povećala proizvodnja, kompanije koje rudare litijum moraju da koriste takozvane „marginalne“ resurse, koji koštaju više i na koje se troši više energije. Stoga se radi istraživanje u Severnoj Americi i Evropi, na nekoliko lokacija, uključujući i Srbiju, na direktnoj ekstrakciji litijuma, što je elektrohemijski proces kojim se iz rude izdvaja koncentrisani litijum.

Možda će vas zanimati

U jugozapadnoj Nemačkoj, kompanija Vulcan Energydobija litijum iz geotermalnih izvora, koji se nalaze hiljadu metara ispod reke Rajne, a prva fabrika je otvorena pre mesec dana.Prema rečima ove kompanije, planirani obim je 15.000 tona litijum-hidroksida, jedinjenja koje se koristi za katode baterije, godišnje.

Južna Kalifornija bi takođe mogla da postane još jedan od velikih izvora litijuma, jer kompanija pod nazivom Controlled Thermal Resourcesrazvija geotermalnu elektranu/fabriku za ekstrakciju litijuma u pustinji Kolorado. Planirani obim proizvodnje bi 2024. godine trebao da bude oko 20.000 tona litijum hidroksida godišnje.

Sa nekoliko ovakvih projekata, potražnja bi mogla da se smanji, ali je pitanje da li je pravi smer istraživanje novih, efikasnijih baterija, ili rudarenje litijuma, čak i po cenu velikog zagađenja okoline.

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.

Pročitajte i ovo:

Najnovije

Uređaji

Testovi

…

Komentari 2

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Gagi990

Kapitalisti ajd ne ....... vise oko rudarenja i korone, samo se vadite da dignete cjene. Ne moze nesto poskupiti ako ga nema, ako nema onda nema i kraj. Jos ce i vazduh poceti da naplaćuju radi korone i rudarenja.

Zangaly

Preporuka za mondo: vratite onu kategoriju Mobit u aplikaciji da mozemo da listamo lepo sve ove vesti. 😀