Netflix i Holivud radnici ostaju bez posla zbog piraterije | Smartlife RS

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Netflix i Holivud radnici ostaju bez posla zbog piraterije

Autor Marko Čavić

Trn u oku svih koji rade u Holivudu i streaming industriji su ne samo piratski sajtovi, nego i piratske aplikacije koje pirateriju čine lako dostupnom.

 Stremio torent bioskop 8.jpg Izvor: SmartLife / Stremio

The Motion Picture Association (MPA) predala je svoj poslednji izveštaj u vezi sa onlajn piraterijom, u kojem je američkim vlastima predstavila stanje u kojem se nalaze filmska industrija i streaming servisi zbog uticaja ilegalno prikazivanja i deljenja autorskim pravima zaštićene intelektualne i druge svojine.

Izveštaj je potpisala i Holliwood Group, čiji je član i Netflix kompanija, a izveštaj sadrži ne samo piratske sajtove, nego i domene, provajdere, aplikacije, oglašivače, servise za plaćanje i druge koji pomažu u procvatu piraterije.

Prema izveštaju, ekonomija SAD trpi posledice velikih razmera, koji utiču direktno na radna mesta ne samo filmskih radnika, nego i radnika i ekonomije uopšte uopšte.

"Prema izveštaju koji je zaključen za 2020. godinu, američka ekonomija izgubila je preko 29 milijardi dolara zbog piraterije, što je najmanji iznos koji se gubi svake godine. Za jednu godinu obavljene su makar 137,2 milijarde posete ilegalnim sajtovima, a pretočeno u brojke piraterija je uticala na radna mesta od 230.000 do 560.000 filmskih i streaming radnika", zaključuje se u izveštaju MPA-e.

Osim .RU internet domena, koji zbog aktuelne krize u Ukrajini i sankcija Zapada Rusiji održava sve veći broj piratskih sadržaja, MPA je izdvojila i domene .CH, .CC, .IO, .ME i .TO kao najveće krivce za pirateriju tj. njeno postojanje i dostupnost. Cloudflare je kompanija koja je, kako MPA smatra, direktno odgovorna za opsluživanje piratskih sajtova, dok je VoguePay servis koji velikom broju sajtova omogućava da funkcioniše i zarađuje u ilegalnoj zoni. 1XBET i Propeller Ads kompanije tj. servisi razgranali su oglasni prostor duboko među piratskim sadržajima i oni su glavna opasnost filmskoj i streaming industriji u internet oglasnom/reklamnom domenu.

Sajtovi koji su najzaslužniji za “rasturanje“ piraterije su The Pirate Bay, RARBG i YTS, ali i sve popularniji Uptobox.com, Fmovies.to i Egy.best. Sve je veći broj korisnika i tzv. piracy as a service (PaaS) sistema, među kojima se izdvajaju Collaps.org, CMS i XFileSharing.

Aplikacija, koja je praktično legalno dostupna na svim platformama za mobilne uređaje i računare i tablete - Stremio - je jedan od glavnih krivaca za laku dostupnost piratskih sadržaja na zahtev, a nasledila je nedavno ugašeni PopCorn Time.

Da li vi koristite piratske sadržaje?

Anketa

Da li vi koristite piratske sajtove?

  • Da, redovno!

    80.63% (1070)

  • Ne, to je ilegalno!

    19.37% (257)

Da li vi koristite piratske sajtove?

Rezultati

Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.

Ovo ne smete propustiti

Najnovije

Uređaji

Testovi

…

Komentari 11

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Dok Holidej

Malo su vam bezveze opcije za glasanje. Ne koristim piratske sajtove, ali ne zato što su ilegalni nego zato što kod kablovskog operatera već imam HBO Max, a dodatnih 20-ak USD mesečno za legalne striming servise nije neki novac. Što bi se smarao sa gomilom popupova kad god kliknem na ekran?

Mrcela

Ma nema sta da se gleda. Ne pamtim kada sam odgledao dobar film. Moguce i da sam to prerastao, ne znam.

Ivan

Svi koji koriste piratske streaming sajtove, trpe teško maltretiranje gadnim reklamama u nedogled, da bi dobili treš snimak... U svemu tome se bogate lopuže a ovamo pljujete po holivudu koji kreira taj sadržaj i koji bi i treba da zaradi nešto od toga, slažem se zaradjuju previše ali kad bi bilo manje piraterije, cene bi bile niže