Najveći filmski studiji odmah na početku rata s Ukrajinom otišli su iz Rusije, a tamošnjim bioskopima nije trebalo dugo da se snađu.
Bez obzira na bogatu rusku kinematografiju, koja je nekoliko godina unazad u velikom zamahu, Asocijacija filmskih radnika i ustanova ove zemlje oglasila se nakon početka ruskog rata s Ukrajinom da bi to mogao da bude prejak udarac za sve koji rade u sedmoj umetnosti.
Odmah nakon napada Rusije na Ukrajinu iz te zemlje povukli su se najveći filmski studiji iz Holivuda, među kojima su Sony, Paramount, Warner Bros. i Disney, a otišli su i streaming servisi poput Netflix i Spotify kompanija.
Prema saznanjima TorrentFreak sajta u nekoliko gradova Rusije uveliko su prešli na torent izvore holivudskih blokbaster filmova, za koje se naplaćuje karta u iznosu od 500 rubalja, što je oko sedam dolara.
Prikazuju se DVD i Blu-ray kopije filmova skinute preko torent sistema i to sa ruskim i engleskim sinhronizacijama i zvaničnim titlovima za ostvarenja koja su trebala da se pojave pre napada na Ukrajinu, a nema informacija šta će biti za buduće filmove.
Trenutno se u Rusiji prikazuje i novi Betmen, od 21. aprila i sve kopije su piratske, a ovaj film je jedan od otkazanih u toj zemlji nakon početka rata. Poređenja radi, poslednji samostalni Betmen film iz 2012. godine zaradio je 17,5 miliona dolara, dok je Batman v Superman: Dawn of Justice iz 2016. godine zaradio tek nešto manje - oko 13 miliona dolara.
Iako je u pitanju ilegalan biznis širom Rusije i dalje je moguće naručiti karte za piratski bioskop onlajn i gledati filmove kao da su legalno u distribuciji. Nema podataka o tome ko stoji iza ovih ilegalnih prikazivanja i do kada će ona biti nastavljena i da li će ruske vlasti to dozvoljavati i dalje. Ipak, tamošnji bioskopi navode da oni nisu organizatori piratskih projekcija, nego pojedinci koji ih prikazuju u sastavu "privatnih organizacija sa kojima bioskopska uprava nije direktno u vezi".
Asocijacija filmskih radnika Rusije osudila je ovakav razvoj događaja i navela u zvaničnoj izjavi da ovakva dešavanja "vraćaju zemlju u stanje 1990-tih, kada je cvetalo crno tržište i kada su trajali najgori dani piraterije bez presedana".
I dok se piraterija očigledno u ovoj zemlji vraća na velika vrata i čak i u bioskope, njeni zagovarači tvrde da Rusi nemaju izbor i da je ne bi ni bilo, makar ne u tolikoj meri, da su stvari ostale kakve jesu i da ljudi na to nisu bili naterani. Iako je ovo u pojednostavljenom prikazu stvari zaista i tačno, ništa ne opravdava ovakvo ponašanje, koje je i dalje kršenje autorskih i svakih drugih prava i nije jasno da li će i ko da odgovara za tako nešto.
Holivudski studiji malo šta mogu da urade da se zaštite, gotovo ništa, smatra TorrentFreak, a nijedan od njih nije želeo ni da komentariše ova dešavanja u Rusiji.
Šta vi mislite o ovoj situaciji?
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.