Amerika u strahu od Kine ulaže stotine milijardi u razvoj čipova | Smartlife RS

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Amerika u strahu od Kine ulaže stotine milijardi u razvoj čipova

Autor Marko Čavić

SAD će uložiti dodatne milijarde dolara i to kroz različite tipove subvencija.

 TSMC poluprovodnici i čipsetovi proizvodnja 4.jpg Izvor: SmartLife / Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., Ltd.

Američki političari odobrili su zakon osmišljen kako bi se naciji pomoglo da se bolje takmiči sa Kinom, i to jačanjem domaće proizvodnje poluprovodnika, a revidirana verzija plana predstavljena 2020. sad se suočava s poslednjom preprekom pre nego što bude predstavljena predsedniku Bajdenu na konačno odobrenje.

Većina senatora odobrila je Zakon o CHIPS-u i nauci (CHIPS and Science Act), izvorno nazvan Zakon o CHIPS-u za Ameriku, otvarajući tako put glasanju, za šta razni tamošnji (američki, ne kineski) mediji nagađaju da bi se moglo desiti vrlo brzo, odnosno već u narednih nekoliko dana.

Možda će vas zanimati

Nakon toga će se predsednik Džo Bajden suočiti s otkucavanjem sata da potpiše zakon, jer se Kongres raspušta početkom avgusta, prenosi Mobile World Live.

Reuters je objavio da predlog zakona uključuje subvencije od oko 52 milijarde dolara za podsticanje američke proizvodnje poluprovodnika i procenjenih oko 24 milijarde dolara poreznog kredita za ulaganja u fabrike čipova.

Senator Čak Šumer na svom Twitter nalogu objavio je kako predlog zakona nudi razne pogodnosti.

Zakon o CHIPS-u i nauci, takođe odobrava više od 170 milijardi dolara tokom perioda od pet godina za podsticanje i podršku inovacijama i razvoj drugih američkih tehnologija, iako je Reuters primetio da Kongres još uvek treba da donese posebna odobrenja finansiranja upravo za ove elemente.

Tokom 2021. godine Senat je odobrio izvorni predlog zakona od 250 milijardi dolara za domaću industriju čipova, ali se do sada nikad nije glasalo o njemu. Kašnjenje je navodno dovelo do toga da je Intel zaustavio radove na novoj fabrici, a Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC) je objavio da će mu biti potrebno više vremena od planiranog za izgradnja i pokretanje fabrike na jednoj od svojih lokacija u SAD.

SAD se godinama unazad suočava sa kineskom nadmoći u domenu proizvodnje i inovacija koje obuhvataju poluprovodnike i krajnje čipove, ali i sa činjenicom da će preseljenje i pokretanje proizvodnje istih u SAD odneti desetine milijardi dolara zbog drugačije ekonomije, skuplje radne snage i manjka infrastrukture namenjene ovoj industriji.

Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.

Najnovije

Uređaji

Testovi

…

Komentari 1

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Jeremija

A odkuda su te silne milijarde? Sigurno izlaze iz neke štamparije zajedno sa novinama!