Bivši ekonomista predsednika Sjedinjenih Američkih Država smatra da će legalizovanje kriptovaluta uništiti ekonomiju El Salvadora.
El Salvador je doneo zakon kojim je Bitcoin postao zakonito sredstvo plaćanja u toj zemlji.
Takva odluka je izazvala mnogo pažnje u svetu kriptovaluta, a profesor Univerziteta Džon Hopkins, Stiv Hanke smatra da takva odluka ima potencijal da u potpunosti uruši ekonomiju te zemlje.
Nakon što je rekao da su predsednik El Salvadora, Najib Bukele, i članovi vlade koji su prihvatili zakon, "glupi" što su doneli taj zakon, Hanke je izrazio sumnju oko toga da li kriptovaluta može da se svakodnevno koristi u zemlji u kojoj većina građana nema ni otvoren račun u banci.
Zanimljivo da je pre samo nekoliko dana na svom Twitter nalogu podelio fotografiju Bukelea, a u toj objavi je napisao da će predsednik El Salvadora i njegovi "saučesnici" ući u "Hankeovu enciklopediju ekonomske gluposti". Inače, on je bio ekonomski savetnik bivšeg predsednika Amerike Ronalda Regana tokom njegovog mandata 1980-ih godina.
Hanke ističe da su kriminalni interesi potpomogli ovoj latinoameričkoj državi da prihvati kriptovalute kao sredstvo plaćanja, te da će vlasnici Bitcoin kriptovalute u Rusiji i Kini eksploatisati ovu odluku i da će ultimativno "iscrpeti" američke dolare iz te zemlje: "Postoji šansa da u potpunosti propadne njihova ekonomija, pošto bi svi dolari u El Salvadoru mogli biti 'isisani', što znači da neće biti novca u toj zemlji. Oni nemaju svoju domaću valutu" - smatra ekonomista Stiv Hanke, prenosi Business Insider.
El Salvador’s lawmakers voted 62-22 to make El Salvador the first country to adopt#Bitcoinas legal tender. President Nayib Bukele and his 62 accomplices have just had their names entered into Hanke’s Encyclopedia of Economic Stupidity.https://t.co/bUECOptOQU
— Steve Hanke (@steve_hanke)June 11, 2021
Centralne banke i mnoge vlade širom sveta će posmatrati ovaj eksperiment El Salvadora kako bi videli da li će Bitcoin zaista postati deo svakodnevnice kada je u pitanju njihova ekonomija. Hanke smatra da je cela ideja suluda, ističe da će ta digitalna imovina morati da se konvertuje u američke dolare kako bi mogla da se koristi.
"Vi nećete da platite vožnju taksijem sa Bitcoin-om, to je presmešno! Ukoliko jedna baka u El Salvadoru čeka novčanu uplatu, a vi želite da joj pošaljete Bitcoin, to je sve u redu. Ali šta će ona tada uraditi? Ona će morati da ode do bankomata kako bi dobila dolare, jer je to jedini način kako bi kupila nešto" - smatra Hanke.
#Bitcoinis a highly speculative asset, not a currency. Unreliability, lack of stability, and susceptibility to fraud will continue to plague this#cryptocurrency. Don't be tricked, buying bitcoin is a fool's game.pic.twitter.com/OxToyYyWjv
— Steve Hanke (@steve_hanke)June 23, 2020
Ipak, tamošnji zakon napominje da svako preduzeće mora da prihvati Bitcoin kao sredstvo plaćanja, a to pravilo ne važi za one koji nemaju pristup tehnologiji koja omogućava takvu transakciju. Oni razmatraju i o tome da li će tamošnje kompanije isplaćivati u Bitcoin-u plate svojim zaposlenima.
JPMorgan je prošle nedelje istakao da je teško videti bilo kakve beneficije prihvatanjem kriptovalute kao sekundarnog načina plaćanja, te da takav potez može da pokvari odnose sa Međunarodnim monetarnim fondom.
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.