PROVERITE SVOJ FACEBOOK NALOG: Procurelo više od 533 miliona ličnih podataka korisnika, moguće je da su i vaši na listi | Smartlife RS

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

PROVERITE SVOJ FACEBOOK NALOG: Procurelo više od 533 miliona ličnih podataka korisnika, moguće je da su i vaši na listi

Kompanija Facebook još jednom je u središtu skandala u vezi sa korisničkim podacima!

  Izvor: Promo/Facebook

DOPUNA, 4. april, 17:42 - Potvrđeno je da je hakovano gotovo 163.000 naloga iz Srbije! Originalna vest sledi.

- - - - -

Kompaniji Facebook nekako su procureli lični podaci više od 533 miliona korisnika širom sveta!

Lični podaci uključuju brojeve telefona, mejlove, puna imena, lokacije, biografije i druge podatke.

Možda će vas zanimati:

Jedan od korisnika veoma slabo zaštićenog foruma na kojem se okupljaju hakeri (oni pravi hakeri, ali i oni koji samo misle da to jesu) objavio je tekstualni spisak Facebook korisnika i njihovih ličnih podataka bez ikakve enkripcije, dostupne svima za pretragu i pregledanje!

Ukupno je na spisku preko 533 miliona korisnika i njihovih ličnih podataka i to iz 106 zemalja širom sveta. Najviše podataka procurelo je od korisnika iz SAD, preko 32 miliona, sledi Velika Britanija sa 11 i onda Indija sa šest miliona tipova ličnih podataka. Nažalost, za sada nema podataka o tome koliko podataka sa spiska je iz Srbije i iz regiona.

Na podatke koje smo pomenuli gore dodajemo da su procureli i podaci kakvi su datumi rođenja, Facebook nadimci, svi dostupni podaci o kretanju korisnika na osnovu Facebook lokacijskih zapisa itd.

Stručnjaci i obični korisnici verifikovali su da je baza istinita tj. pouzdana i to na dva načina - pokušali su da resetuju lozinke putem navedenih mejlova i putem upoređivanja Facebook nadimaka iz baze i aktivnih korisnika Facebook-a u ovom trenutku.

Ne možemo da tvrdimo da među procurelim podacima nema podataka korisnika iz Srbije

SmartLife

Facebook je vrlo kratko potvrdio za američke medije da su podaci “moguće istiniti“ i da predstavljaju deo korisničke baze procurele tokom 2019. godine!

Nažalost, iako stara ova baza je potpuno trenutno nezaštićena i može da predstavlja realnu opasnost po korisnike koji nisu menjali svoje kredencijale i druge podatke od 2019. godine, a takvih je, pretpostavlja se dovoljno da budu zloupotrebljeni.

Facebook se nije dalje oglašavao, a nisu se oglašavale ni institucije u nadležnosti za zaštitu korisnika, dok kompanije za sajber bezbednost još uvek prikupljaju i obrađuju dostupne podatke.

Podsećamo vas da je ovih dana u Srbiji aktuelna i serija hakerskih napada na Facebook naloge čak i običnih korisnika.

ŠTA MOŽEMO DA URADIMO

Jedino što je svrsishodno jeste da obrišemo svoje podatke o lokaciji tj. isključimo opciju da nas Facebook prati i da promenimo lozinku Facebook naloga tj. uključimo prijavu u dva koraka.

Takođe, trebalo bi izbrisati broj telefona u svakom slučaju sa Facebook naloga i promeniti mejl u neki koji ne koristimo svakodnevno, odnosno da koristimo mejl koji nam je namenjen samo za društvene mreže ili Facebook.

U svakom slučaju pripazite na svoj Facebook nalog u narednom periodu.

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.

Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.

Možda će vas zanimati:

Najnovije

Uređaji

Testovi

…

Komentari 2

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Bane

Moj nije, jer ga nikad nisam ni imao... imam 41 godinu i nikad ni jedan naog na drustvenim mrezama nisam imao, i mislim da nisam nista izgubio u zivotu?!!

Hana

@Bane Bravo,ispravno razmisljanje. Ja sam dugo bila protivnik fb-a,al otvorih ga pre 3 godine i gorko zazalih pre 2 meseca. Hakovan mi je i nalog i telefon, sve sto sam imala u njemu,porodicne i decje slike,mejlovi,lokacija,br.tel. Ugasila sam ga. Super je biti u toku s desavanjima, povezan s kompanijama, promovisati neke svoje ideje...ali sve pada u vodu kad se ovako nesto desi,covek postane istinski zabrinut za bezbednost. Nije problem samo fejs,ceo nas poslovni i privatni zivot postaje digitalizovan...koristimo gps,placamo mobilnim,otvaracemo kucna vrata mobilnim,ali sta kad neko drugi moze isto to,ali s nasim zivotom i privatnoscu? A kad je rec o ovome,mozemo li da vidimo negde da li smo na tom spisku hakovanih? I sta rade s tim?